int(1) int(2) Proste pobieranie danych z www | Excel w zarządzaniu | Informacja Zarządcza

Artykuł jest pierwszym z serii wskazującej możliwości pobierania danych z różnych źródeł z wykorzystaniem Power Query. Na pierwszy ogień idzie proste pobieranie danych z WWW.

W tym artykule pokażemy, jak pobrać dane ze strony WWW (ze strony https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/kursya.html – Rysunek 1) za pomocą Power Query.

Naszym celem będzie pobranie tabelki z kursami walut znajdującej się na środku strony. W tym celu zaznaczamy link do strony internetowej i kopiujemy go za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + C. Przechodzimy do okna Excela i dopiero tutaj będziemy mogli wybrać odpowiednie polecenie, żeby pobrać dane do arkusza.

Z karty Dane (w Excelu 2016 lub 2019) wybieramy polecenie Z sieci Web (Rysunek 2).

Możemy również rozwinąć polecenie Pobierz dane (punkt 2 na Rysunku 3) z karty Dane, następnie rozwinąć polecenie Z innych źródeł (punkt 3) i wybrać polecenie Z sieci Web (punkt 4).

We wcześniejszych wersjach Excela (Excel 2010 i 2013), gdzie Power Query trzeba było doinstalować jako dodatek, była osobna karta Power Query, na której również możemy znaleźć polecenie Z sieci Web (Rysunek 4).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 22/2020

Planowanie płynności finansowej w Excelu

CiRZ_12_16.jpg

Planowanie i kontrolowanie płynności finansowej firmy jest jednym z ważniejszych zadań, jakie stają przed analitykami finansowymi po to, by przedsiębiorstwo mogło działać spokojnie i bez zakłóceń. Do oszacowania kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz zaplanowania płynności finansowej wykorzystuje się szereg formuł i narzędzi. Jednym z nich jest oczywiście Excel.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 22/2020

Funkcje finansowe w programie Excel

CiRZ_1_2020_22.jpg

Spośród wielu różnych dostępnych w programie Excel funkcji dość liczną grupę stanowią funkcje finansowe. Najogólniej rzecz biorąc służą nam one do tego, by w prosty sposób móc policzyć różne wskaźniki związane z finansami oraz inwestycjami.

Czytaj więcej

Porównanie zawartości skoroszytów za pomocą dodatku Inquire

INFO_22_67.jpg

Program MS Excel jest często wykorzystywany m.in. do tworzenia biznesplanów, budżetów czy zaawansowanych modeli finansowych. Wszystkie te formy skoroszytów wymagają od użytkownika wypełnienia setek, a nawet tysięcy komórek znajdujących się w licznych arkuszach. Wspomniane pliki, zanim uzyskamy ich wersję finalną, powstają w wielu wersjach wstępnych, które nierzadko są modyfikowane przez różne osoby.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama