Artykuł jest pierwszym z serii wskazującej możliwości pobierania danych z różnych źródeł z wykorzystaniem Power Query. Na pierwszy ogień idzie proste pobieranie danych z WWW.

W tym artykule pokażemy, jak pobrać dane ze strony WWW (ze strony https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/kursya.html – Rysunek 1) za pomocą Power Query.

Naszym celem będzie pobranie tabelki z kursami walut znajdującej się na środku strony. W tym celu zaznaczamy link do strony internetowej i kopiujemy go za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + C. Przechodzimy do okna Excela i dopiero tutaj będziemy mogli wybrać odpowiednie polecenie, żeby pobrać dane do arkusza.

Z karty Dane (w Excelu 2016 lub 2019) wybieramy polecenie Z sieci Web (Rysunek 2).

Możemy również rozwinąć polecenie Pobierz dane (punkt 2 na Rysunku 3) z karty Dane, następnie rozwinąć polecenie Z innych źródeł (punkt 3) i wybrać polecenie Z sieci Web (punkt 4).

We wcześniejszych wersjach Excela (Excel 2010 i 2013), gdzie Power Query trzeba było doinstalować jako dodatek, była osobna karta Power Query, na której również możemy znaleźć polecenie Z sieci Web (Rysunek 4).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 21/2019

Technologie informatyczne wspierające prowadzenie biznesu - case study branży spożywczej

MC_65_24.jpg

Przedsiębiorstwa dysponują dziś większą ilością danych niż kiedykolwiek. Nigdy w historii ani nie zbierały, ani nie raportowały tylu informacji podatkowych czy gospodarczych. W wielu branżach kontrola jakości nigdy nie była na tak zaawansowanym poziomie. Jednak by przetworzyć i właściwie zanalizować tak duże zasoby danych, trzeba wykorzystać technologie: systemy analityczne, systemy wspierające przetwarzanie informacji zgodnie z obowiązującymi przepisami na przykład w zakresie finansów i księgowości czy kadr i płac, a także systemy pozwalające na połączenie danych spływających z różnych źródeł – produkcji, magazynów i sprzedaży.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 21/2019

SAP w branży logistycznej - to logiczne!

MC_65_29.jpg

SAP jest systemem klasy ERP, łączącym wszystkie obszary działalności przedsiębiorstwa. Składa się z wielu modułów, które odpowiadają obszarom działalności przedsiębiorstwa, takim jak: logistyka i produkcja, kadry i płace, finanse i controlling. Główną zaletą wdrożenia systemu ERP, takiego jak SAP, jest zgromadzenie wszystkich potrzebnych informacji w jednym miejscu. Dzięki wdrożeniu SAP-a uprawnieni pracownicy znajdą w systemie komplet danych źródłowych i wynikowych. Takie podejście sprawia, że branża logistyczna może jeszcze skuteczniej wpływać na efektywne działanie całego przedsiębiorstwa oraz na ciągłe ulepszanie wyników sprzedażowych.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 21/2019

Model do obliczania amortyzacji w Excelu

CiRZ_240_30.jpg

Amortyzacja środków trwałych jest jednym z kosztów, którego wielkość jesteśmy w stanie zaplanować. I choć w dzisiejszych czasach większość programów księgowych ma wbudowane narzędzie do planowania amortyzacji, może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni wykorzystać w tym celu program Excel. Niniejszy artykuł ma za zadanie pokazać, jak takie narzędzie można zbudować.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama