Artykuł jest pierwszym z serii wskazującej możliwości pobierania danych z różnych źródeł z wykorzystaniem Power Query. Na pierwszy ogień idzie proste pobieranie danych z WWW.

W tym artykule pokażemy, jak pobrać dane ze strony WWW (ze strony https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/kursya.html – Rysunek 1) za pomocą Power Query.

Naszym celem będzie pobranie tabelki z kursami walut znajdującej się na środku strony. W tym celu zaznaczamy link do strony internetowej i kopiujemy go za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + C. Przechodzimy do okna Excela i dopiero tutaj będziemy mogli wybrać odpowiednie polecenie, żeby pobrać dane do arkusza.

Z karty Dane (w Excelu 2016 lub 2019) wybieramy polecenie Z sieci Web (Rysunek 2).

Możemy również rozwinąć polecenie Pobierz dane (punkt 2 na Rysunku 3) z karty Dane, następnie rozwinąć polecenie Z innych źródeł (punkt 3) i wybrać polecenie Z sieci Web (punkt 4).

We wcześniejszych wersjach Excela (Excel 2010 i 2013), gdzie Power Query trzeba było doinstalować jako dodatek, była osobna karta Power Query, na której również możemy znaleźć polecenie Z sieci Web (Rysunek 4).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 23/2020

Wycena wartości godziwej aktywów w arkuszu Excel

CiRZ_3_20.jpg

Regulacje bilansowe, jak ustawa o rachunkowości, czy Międzynarodowe Standardy Rachunkowości/ /Sprawozdawczości Finansowej przewidują wycenę niektórych aktywów i pasywów w wartości godziwej. Jednak ani definicja, ani przepisy uprawniające do wyboru tego standardu nie wyjaśniają, jak ma wyglądać proces wyceny wartości godziwej.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 23/2020

Biała lista podatników VAT w Excelu

CiRZ_02_18.jpg

Na temat białej listy podatników powstało mnóstwo artykułów poświęconych przede wszystkim istocie jej działania, obowiązkom nałożonym na przedsiębiorców oraz sankcjom grożącym za niedopełnienie obowiązku weryfikacji. Na rynku pojawiło się sporo rozwiązań ułatwiających weryfikację rachunków bankowych z pominięciem wyszukiwarki Ministerstwa Finansów. W tym artykule przeanalizujemy w jaki sposób Excel umożliwia sprawdzenie kont kontrahentów, oczywiście odwołując się do danych białej listy podatników VAT.

Czytaj więcej

Tworzenie raportów w Excelu na przykładzie miesięcznego raportu sprzedaży

INFO_23_27.jpg

Program Excel jest bardzo często wykorzystywany do tworzenia różnego rodzaju raportów. Mogą być one mniej lub bardziej rozbudowane, mniej lub bardziej skomplikowane oraz do ich wykonania możemy stosować przeróżne narzędzia Excela. Wszystko zależy od tego, co nasz raport ma przedstawiać i w jakiej formie mamy do niego dane źródłowe. W niniejszym artykule pokażę na przykładzie miesięcznego raportu sprzedaży, jak tworzyć go za pomocą tabel przestawnych.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama