Pracując z danymi często trafić można na taki ich układ, który jest bardzo trudny do analizy. Mogą to być np. dane w formie raportu, które co prawda przedstawiają konkretną informację, jej podsumowanie, ale przeważnie uniemożliwiają dalszą obróbkę czy też spojrzenie (podsumowanie) na dane w inny sposób.

Czasami dane są wpisywane w sposób wygodny dla ludzi, ale nienadający się do szybkiej analizy. Bywa też, że system, z którym pracujemy, eksportuje dane w wygodny dla siebie sposób, ale nienadający się ani dla człowieka, ani dla Excela bez wcześniejszej transformacji.

W tym artykule omówimy kilka takich przypadków i to, jak możemy je przekształcić do postaci ułatwiającej analizę za pomocą Power Query.

Raport

Zaczniemy od przykładu prostego raportu (wyniku tabeli przestawnej) (Rysunek 1).

Tak jak napisaliśmy wcześniej – jeśli chcieliśmy tylko ten konkretny raport, to wszystko OK, ale jeśli chcielibyśmy przedstawić dane w inny sposób, to musimy je przekształcić do postaci bardziej bazodanowej, czyli w jednej kolumnie chcemy mieć wartości sprzedaży, w drugiej region, jakiego ta wartość dotyczyła, a w trzeciej rok. W Excelu taka operacja byłaby skomplikowana albo wymagała dużo ręcznych przekształceń. Na szczęście w Power Query jest jedno polecenie, które zrobi to, co jest nam potrzebne. Nazywa się Anulowanie przestawienia kolumn.

Musimy najpierw zaczytać nasze dane do Power Query. W Excelu 2016 (i nowszych) potrzebujemy skorzystać z polecenia Z tabeli/zakresu z karty Dane (Rysunek 2). We wcześniejszych wersjach Excela szukamy polecenia na karcie dodatku Power Query.

Gdy już mamy zaczytane dane do Power Query, możemy zacząć je obrabiać. Ponieważ nasze dane były raportem, miały dodatkową kolumnę Suma, której nie potrzebujemy. Żeby ją usunąć, zaznaczamy ją, a następnie z karty Narzędzia główne Power Query odnajdujemy polecenie Usuń kolumny (Rysunek 3) albo po zaznaczeniu kolumny naciskamy klawisz Delete. Efekt będzie taki sam – usuniemy zaznaczoną kolumnę.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 22/2020

Planowanie płynności finansowej w Excelu

CiRZ_12_16.jpg

Planowanie i kontrolowanie płynności finansowej firmy jest jednym z ważniejszych zadań, jakie stają przed analitykami finansowymi po to, by przedsiębiorstwo mogło działać spokojnie i bez zakłóceń. Do oszacowania kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz zaplanowania płynności finansowej wykorzystuje się szereg formuł i narzędzi. Jednym z nich jest oczywiście Excel.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 22/2020

Funkcje finansowe w programie Excel

CiRZ_1_2020_22.jpg

Spośród wielu różnych dostępnych w programie Excel funkcji dość liczną grupę stanowią funkcje finansowe. Najogólniej rzecz biorąc służą nam one do tego, by w prosty sposób móc policzyć różne wskaźniki związane z finansami oraz inwestycjami.

Czytaj więcej

Porównanie zawartości skoroszytów za pomocą dodatku Inquire

INFO_22_67.jpg

Program MS Excel jest często wykorzystywany m.in. do tworzenia biznesplanów, budżetów czy zaawansowanych modeli finansowych. Wszystkie te formy skoroszytów wymagają od użytkownika wypełnienia setek, a nawet tysięcy komórek znajdujących się w licznych arkuszach. Wspomniane pliki, zanim uzyskamy ich wersję finalną, powstają w wielu wersjach wstępnych, które nierzadko są modyfikowane przez różne osoby.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama