Pracując z danymi często trafić można na taki ich układ, który jest bardzo trudny do analizy. Mogą to być np. dane w formie raportu, które co prawda przedstawiają konkretną informację, jej podsumowanie, ale przeważnie uniemożliwiają dalszą obróbkę czy też spojrzenie (podsumowanie) na dane w inny sposób.

Czasami dane są wpisywane w sposób wygodny dla ludzi, ale nienadający się do szybkiej analizy. Bywa też, że system, z którym pracujemy, eksportuje dane w wygodny dla siebie sposób, ale nienadający się ani dla człowieka, ani dla Excela bez wcześniejszej transformacji.

W tym artykule omówimy kilka takich przypadków i to, jak możemy je przekształcić do postaci ułatwiającej analizę za pomocą Power Query.

Raport

Zaczniemy od przykładu prostego raportu (wyniku tabeli przestawnej) (Rysunek 1).

Tak jak napisaliśmy wcześniej – jeśli chcieliśmy tylko ten konkretny raport, to wszystko OK, ale jeśli chcielibyśmy przedstawić dane w inny sposób, to musimy je przekształcić do postaci bardziej bazodanowej, czyli w jednej kolumnie chcemy mieć wartości sprzedaży, w drugiej region, jakiego ta wartość dotyczyła, a w trzeciej rok. W Excelu taka operacja byłaby skomplikowana albo wymagała dużo ręcznych przekształceń. Na szczęście w Power Query jest jedno polecenie, które zrobi to, co jest nam potrzebne. Nazywa się Anulowanie przestawienia kolumn.

Musimy najpierw zaczytać nasze dane do Power Query. W Excelu 2016 (i nowszych) potrzebujemy skorzystać z polecenia Z tabeli/zakresu z karty Dane (Rysunek 2). We wcześniejszych wersjach Excela szukamy polecenia na karcie dodatku Power Query.

Gdy już mamy zaczytane dane do Power Query, możemy zacząć je obrabiać. Ponieważ nasze dane były raportem, miały dodatkową kolumnę Suma, której nie potrzebujemy. Żeby ją usunąć, zaznaczamy ją, a następnie z karty Narzędzia główne Power Query odnajdujemy polecenie Usuń kolumny (Rysunek 3) albo po zaznaczeniu kolumny naciskamy klawisz Delete. Efekt będzie taki sam – usuniemy zaznaczoną kolumnę.

Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 24/2020

Model analizy efektywność inwestycji w akcje spółki

CiRZ_5-6_37.jpg

W niniejszym artykule prezentujemy kompleksowy model, który w uniwersalny sposób łączy ocenę z perspektywy wejścia, utrzymywania i wyjścia z inwestycji oraz umożliwiający porównywanie danej klasy aktywów pod względem zakładanych parametrów inwestycji.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 24/2020

Znajdowanie udziałów oraz porównywanie wartości w tabeli przestawnej

CiRZ_04_9.jpg

Pracując z różnego rodzaju danymi często dochodzimy do momentu, w którym mamy stworzoną tabelę przestawną, którą potrzebujemy dalej analizować. Okazuje się, że mamy do tego szereg narzędzi, które warto wykorzystywać.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 24/2020

Weryfikacja statusu płatności w Power Query

CiRZ_5-6_28.jpg

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Odpowiadamy za sprawy księgowe w firmie i potrzebujemy trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o kontrolę spływających płatności od klientów. Wystawiamy setki dokumentów sprzedażowych w programie transakcyjnym, a informacje o płatnościach otrzymujemy w postaci wyciągów z banków. Potrzebujemy „zderzyć” ze sobą te dane, aby wiedzieć który klient zalega z płatnością, a który jest przykładem do naśladowania. Niestety używany system nie pozwala nam na prostą weryfikację. Co robimy? Sięgamy po Excela i Power Query.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama