Program MS Excel jest często wykorzystywany m.in. do tworzenia biznesplanów, budżetów czy zaawansowanych modeli finansowych. Wszystkie te formy skoroszytów wymagają od użytkownika wypełnienia setek, a nawet tysięcy komórek znajdujących się w licznych arkuszach. Wspomniane pliki, zanim uzyskamy ich wersję finalną, powstają w wielu wersjach wstępnych, które nierzadko są modyfikowane przez różne osoby.

Podczas przygotowywania plików tego typu czasami pojawia się potrzeba zestawienia dwóch dotychczas utworzonych wersji w celu porównania wprowadzonych zmian. Porównanie dwóch plików pod względem wizualnym zazwyczaj okazuje się niewystarczające. W takim przypadku warto wykorzystać możliwości jednego z dodatków Excela o nazwie Inquire. W niniejszym artykule chciałbym przedstawić potencjał, jaki może zaoferować ten dodatek, opisując jedną z jego funkcjonalności związaną z porównywaniem plików.

Standardowe formy porównywania plików

Dodatek Inquire pozwala na dokonanie bardzo szczegółowego porównania dwóch skoroszytów. Przeważnie podobne porównanie wykonujemy w Excelu, korzystając z kilku opcji.

Pierwszą z nich jest porównanie dwóch skoroszytów przez zestawienie ich obok siebie przy użyciu karty Widok > Wyświetl obok siebie. Funkcja ta umożliwia wizualne porównanie dwóch plików przy użyciu opcji synchronicznego przewijania. Metoda ta sprawdza się z reguły jako sposób na porównanie mało złożonych plików, które są dobrze znane finalnemu użytkownikowi.

Druga z metod znajduje swoje zastosowanie w przypadku porównania dwóch arkuszy znajdujących się w tym samym pliku. W tym celu również za pomocą karty Widok posługujemy się ikonką o nazwie Nowe okno. Dzięki tej opcji aktualnie otwarty skoroszyt otwiera się drugi raz w nowym oknie, a użytkownik ma możliwość analizy dwóch dowolnych arkuszy tego samego pliku.

Kolejna metoda polega na wykorzystaniu formuły, która wykaże różnice w porównywanych plikach. Aby skorzystać z tej opcji porównywania, wystarczy w czystym arkuszu wpisać następującą formułę:

JEŻELI(Arkusz1!A1<>Arkusz2!A1; „Arkusz1:”& Arkusz1!A1&” vs Arkusz2:”& Arkusz2!A1;””)

Wskaże ona miejsca i wartości różniące badane pliki.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tylko on-line nr 22/2020

Planowanie płynności finansowej w Excelu

CiRZ_12_16.jpg

Planowanie i kontrolowanie płynności finansowej firmy jest jednym z ważniejszych zadań, jakie stają przed analitykami finansowymi po to, by przedsiębiorstwo mogło działać spokojnie i bez zakłóceń. Do oszacowania kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz zaplanowania płynności finansowej wykorzystuje się szereg formuł i narzędzi. Jednym z nich jest oczywiście Excel.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 22/2020

Funkcje finansowe w programie Excel

CiRZ_1_2020_22.jpg

Spośród wielu różnych dostępnych w programie Excel funkcji dość liczną grupę stanowią funkcje finansowe. Najogólniej rzecz biorąc służą nam one do tego, by w prosty sposób móc policzyć różne wskaźniki związane z finansami oraz inwestycjami.

Czytaj więcej

Pobieranie danych z .csv i .xlsx do Power Query

INFO_22_14.jpg

W tym artykule zajmiemy się dwoma sposobami pobierania danych do Power Query. Pierwszy dotyczy danych pobieranych z plików .csv, drugi – .xlsx.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama