Chyba od początków istnienia Excela trzeba było pobierać dane do arkusza kalkulacyjnego. Już dawno przestało wystarczać przepisywanie czy kopiowanie danych (wszystko ze względu na coraz większą ilość danych, które musimy analizować).

Dane z plików tekstowych (.txt i .csv), informacje z sieci, z baz danych (np. Access) i innych źródeł (Rysunek 1) – te wszystkie dane możesz pobierać do Excela.

Ale technologie się zmieniają i te „stare” sposoby się zdezaktualizowały. Nie są wystarczająco szybkie i elastyczne. Dlatego Microsoft stworzył do Excela dodatek Power Query, który ma nowe, szybsze i bardziej elastyczne funkcje.

Pobieranie danych za pomocą Power Query

W najnowszych update’ach do subskrypcji Microsoft Office 365 „stare” metody zostały schowane (jeśli chcesz, możesz je włączyć w oknie opcji programu Excel w zakładce Dane – Rysunek 2), a wyróżniono polecenia związane z pobieraniem danych do Power Query – zostały przeniesione z odrębnej karty na kartę Dane jako grupa poleceń Pobieranie i przekształcanie (Rysunek 3).

W tym artykule przećwiczymy pobieranie danych z trzech różnych źródeł, gdzie często mamy dziesiątki, a nawet setki tysięcy rekordów (wierszy) danych, które nie mieszczą się w arkuszu Excela: z folderu danych, z Accessa, z bazy danych SQL.

Pobieranie danych z folderu

Często zdarza się, że system, z którym pracujemy, jest w stanie eksportować dane w formie plików tekstowych (.txt i/lub .csv), a także Excela, które są grupowane w folderach w zależności od roku, kraju, fabryki itp.

Często w tych folderach są dalsze podziały na foldery miesięcy, miast, wydziałów etc. Przed powstaniem Power Query do Excela mogliśmy te dane pobierać za pomocą skomplikowanych makr. Teraz można skorzystać z podstawowej funkcjonalności Power Query (Rysunek 3).

Po wybraniu polecenia pobierz dane z folderu (karta Dane -> Nowe zapytanie -> Z pliku -> Z folderu). Otworzy się okno, w którym musimy wskazać ścieżkę folderu, z której chcemy pobrać dane z plików (Rysunek 4). Możemy skorzystać z przycisku Przeglądanie albo wkleić ścieżkę skopiowaną z eksploratora plików. Jak zostało wspomniane na początku artykułu, w tych plikach może być więcej rekordów (wierszy), niż może pomieścić Excel w arkuszu, dlatego praktycznie nigdy nie chcemy od razu załadować danych do Excela.

Podobnie często nie chcemy ich od razu łączyć, bo możliwe, że wewnątrz folderów mogą się znaleźć pliki, których nie chcemy analizować, a nawet przypadkowe pliki o innym rozszerzeniu niż pliki eksportowane z naszego wewnętrznego programu. Dlatego prawie zawsze naciskamy w tym oknie (Rysunek 5) przycisk Edytuj.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 22/2020

Planowanie płynności finansowej w Excelu

CiRZ_12_16.jpg

Planowanie i kontrolowanie płynności finansowej firmy jest jednym z ważniejszych zadań, jakie stają przed analitykami finansowymi po to, by przedsiębiorstwo mogło działać spokojnie i bez zakłóceń. Do oszacowania kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz zaplanowania płynności finansowej wykorzystuje się szereg formuł i narzędzi. Jednym z nich jest oczywiście Excel.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 22/2020

Funkcje finansowe w programie Excel

CiRZ_1_2020_22.jpg

Spośród wielu różnych dostępnych w programie Excel funkcji dość liczną grupę stanowią funkcje finansowe. Najogólniej rzecz biorąc służą nam one do tego, by w prosty sposób móc policzyć różne wskaźniki związane z finansami oraz inwestycjami.

Czytaj więcej

Porównanie zawartości skoroszytów za pomocą dodatku Inquire

INFO_22_67.jpg

Program MS Excel jest często wykorzystywany m.in. do tworzenia biznesplanów, budżetów czy zaawansowanych modeli finansowych. Wszystkie te formy skoroszytów wymagają od użytkownika wypełnienia setek, a nawet tysięcy komórek znajdujących się w licznych arkuszach. Wspomniane pliki, zanim uzyskamy ich wersję finalną, powstają w wielu wersjach wstępnych, które nierzadko są modyfikowane przez różne osoby.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama