W tym artykule zajmiemy się dwoma sposobami pobierania danych do Power Query. Pierwszy dotyczy danych pobieranych z plików .csv, drugi – .xlsx.

Pierwszym omawianym sposobem będzie pobieranie danych z pliku .csv (Rysunek 1). Do podejrzenia danych w oryginalnym pliku korzystamy z programu Notepad++.

Importowanie danych z pliku .csv

W przykładowym pliku mamy trzy kolumny danych dotyczące gęstości zaludnienia. Podane zostały nazwy miast, ich powierzchnia oraz liczba ludności. Poszczególne dane zostały rozdzielone takim samym znakiem – średnikiem.

Naszym zadaniem jest pobranie danych do Power Query, zrobienie na nich odpowiednich przekształceń oraz wstawienie ich do Excela. Rozwijamy polecenie Pobierz dane (punkt 2 na Rysunku 2) z karty Dane, następnie rozwijamy polecenie Z pliku (punkt 3) i wybieramy polecenie z pliku tekstowego/CSV (punkt 4).

Otworzy nam się okno importowania danych, gdzie musimy wyszukać w pamięci komputera interesujący nas plik. Następnie wystarczy na niego kliknąć myszką dwukrotnie, aby proces wczytywania się uruchomił (Rysunek 3), ewentualnie zaznaczyć go i zatwierdzić nasz wybór przyciskiem Otwórz.

Ze względu na to, że pliki CSV są plikami standardowymi, Power Query bez problemu poradzi sobie z rozdzieleniem danych – otworzy nam się okno, gdzie Power Query sam rozpozna rodzaj ogranicznika do podziału danych na kolumny (średnik). Gdyby Power Query nie rozpoznał ogranicznika, możemy go sobie sami wybrać z listy.

Drugą istotną kwestią jest Pochodzenie pliku, czyli kodowanie, jakiego użyto na pliku. W naszym pliku mamy pochodzenie „środkowoeuropejski”, co odpowiada przede wszystkim za polskie znaki w tekście.

W oknie pobierania danych możemy również wykrywać typy danych, gdzie w większości sytuacji domyślna opcja, czyli Na podstawie pierwszych 200 wierszy, jest poprawna (Power Query dzięki temu rozpozna typ danych – powierzchnia i liczba ludności będzie typem liczbowym). Możemy również sami wyłączyć wykrywanie typu danych.

Tak ustawione parametry zatwierdzamy przyciskiem Przekształć dane (ewentualnie Edytuj – zależne od wersji PQ), ponieważ chcemy jeszcze dokonać pewnych modyfikacji (Rysunek 4).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 22/2020

Planowanie płynności finansowej w Excelu

CiRZ_12_16.jpg

Planowanie i kontrolowanie płynności finansowej firmy jest jednym z ważniejszych zadań, jakie stają przed analitykami finansowymi po to, by przedsiębiorstwo mogło działać spokojnie i bez zakłóceń. Do oszacowania kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz zaplanowania płynności finansowej wykorzystuje się szereg formuł i narzędzi. Jednym z nich jest oczywiście Excel.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 22/2020

Funkcje finansowe w programie Excel

CiRZ_1_2020_22.jpg

Spośród wielu różnych dostępnych w programie Excel funkcji dość liczną grupę stanowią funkcje finansowe. Najogólniej rzecz biorąc służą nam one do tego, by w prosty sposób móc policzyć różne wskaźniki związane z finansami oraz inwestycjami.

Czytaj więcej

Porównanie zawartości skoroszytów za pomocą dodatku Inquire

INFO_22_67.jpg

Program MS Excel jest często wykorzystywany m.in. do tworzenia biznesplanów, budżetów czy zaawansowanych modeli finansowych. Wszystkie te formy skoroszytów wymagają od użytkownika wypełnienia setek, a nawet tysięcy komórek znajdujących się w licznych arkuszach. Wspomniane pliki, zanim uzyskamy ich wersję finalną, powstają w wielu wersjach wstępnych, które nierzadko są modyfikowane przez różne osoby.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama