W tym artykule omówimy obsługę błędów w Power Query. Służą temu pytania sprawdzające weryfikujące jakość danych i na bieżąco je kontrolujące. Warto tworzyć takie zapytania i załadować je do jednego arkusza, by nie trzeba było każdorazowo otwierać Edytora zapytań Power Query.

Obsługa błędów w Power Query

Zadanie to wykonamy na podstawie przykładowych danych przedstawionych na Rysunku 1.

Zaczniemy od pobrania tabelki z danymi (Excel) do Power Query. W tym celu ustawiamy aktywną komórkę w zakresie tabeli, którą chcemy pobrać i wybieramy polecenie Z tabeli/zakresu z karty Dane (Rysunek 2).

Otworzy nam się Edytor zapytań Power Query z wczytaną tabelą Zamówienia przedstawioną na Rysunku 3.

Power Query domyślnie wykrywa typy danych, które w większości przypadków są odpowiednie. W naszych danych kolumna Data ma zły typ, ponieważ niepotrzebne nam dane z godziną. Z tego względu zmienimy typ danych w tej kolumnie – klikamy na ikonkę obok nazwy kolumny Data, z listy rozwijanej wybieramy typ Data (zamiast Data/godzina) – Rysunek 4.

Otworzy się okno Zmień typ kolumny, gdzie musimy zatwierdzić powyższą zmianę, klikając przycisk Zamień bieżącą (Rysunek 5).

Pozostałe 92% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 27/2021

Wykresy wodospadowe w praktyce

Wykresy są często nieodłącznym narzędziem wykorzystywanym przy różnego rodzaju raportach. Ich zadaniem jest zarówno przekazać pewne merytoryczne dane, jak również przyciągnąć uwagę odbiorcy. Jako że większość z nas jest wzrokowcami, to dobrze stworzony wykres pozwoli zapamiętać najważniejsze dane czy różne zależności.

Czytaj więcej

Pętle w Excelu

Pętle w Excelu

Język VBA (ang. Visual Basic for Applications) jest językiem programowania obsługującym aplikacje pakietu Microsoft Office, do których należy m.in. Excel. Celem pracy w VBA jest automatyzacja zadań wykonywanych na dokumentach za pomocą makropoleceń. Jednym z podstawowych narzędzi dostępnych w VBA są pętle.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama