W tym artykule omówimy obsługę błędów w Power Query. Służą temu pytania sprawdzające weryfikujące jakość danych i na bieżąco je kontrolujące. Warto tworzyć takie zapytania i załadować je do jednego arkusza, by nie trzeba było każdorazowo otwierać Edytora zapytań Power Query.

Zadanie to wykonamy na podstawie przykładowych danych przedstawionych na Rysunku 1.

Zaczniemy od pobrania tabelki z danymi (Excel) do Power Query. W tym celu ustawiamy aktywną komórkę w zakresie tabeli, którą chcemy pobrać i wybieramy polecenie Z tabeli/zakresu z karty Dane (Rysunek 2).

Otworzy nam się Edytor zapytań Power Query z wczytaną tabelą Zamówienia przedstawioną na Rysunku 3.

Power Query domyślnie wykrywa typy danych, które w większości przypadków są odpowiednie. W naszych danych kolumna Data ma zły typ, ponieważ niepotrzebne nam dane z godziną. Z tego względu zmienimy typ danych w tej kolumnie – klikamy na ikonkę obok nazwy kolumny Data, z listy rozwijanej wybieramy typ Data (zamiast Data/godzina) – Rysunek 4.

Otworzy się okno Zmień typ kolumny, gdzie musimy zatwierdzić powyższą zmianę, klikając przycisk Zamień bieżącą (Rysunek 5).

Pozostałe 92% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 24/2020

Model analizy efektywność inwestycji w akcje spółki

CiRZ_5-6_37.jpg

W niniejszym artykule prezentujemy kompleksowy model, który w uniwersalny sposób łączy ocenę z perspektywy wejścia, utrzymywania i wyjścia z inwestycji oraz umożliwiający porównywanie danej klasy aktywów pod względem zakładanych parametrów inwestycji.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 24/2020

Znajdowanie udziałów oraz porównywanie wartości w tabeli przestawnej

CiRZ_04_9.jpg

Pracując z różnego rodzaju danymi często dochodzimy do momentu, w którym mamy stworzoną tabelę przestawną, którą potrzebujemy dalej analizować. Okazuje się, że mamy do tego szereg narzędzi, które warto wykorzystywać.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 24/2020

Weryfikacja statusu płatności w Power Query

CiRZ_5-6_28.jpg

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Odpowiadamy za sprawy księgowe w firmie i potrzebujemy trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o kontrolę spływających płatności od klientów. Wystawiamy setki dokumentów sprzedażowych w programie transakcyjnym, a informacje o płatnościach otrzymujemy w postaci wyciągów z banków. Potrzebujemy „zderzyć” ze sobą te dane, aby wiedzieć który klient zalega z płatnością, a który jest przykładem do naśladowania. Niestety używany system nie pozwala nam na prostą weryfikację. Co robimy? Sięgamy po Excela i Power Query.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama