Obecnie program Excel jest składnikiem pakietu Office 365. I choć cały czas można kupić i używać go bez tego pakietu, to jednak coraz więcej użytkowników korzysta właśnie z tego rozwiązania. Dzięki temu mają na bieżąco dostęp do najnowszych aktualizacji poszczególnych programów składających się na Office 365, w tym do aktualizacji programu Excel. Choć trzeba zaznaczyć, że „na bieżąco” oznacza możliwość aktualizacji w kanałach miesięcznych lub półrocznych. Minęły więc (zapewne bezpowrotnie) czasy, w których na kolejne aktualizacje Excela trzeba czekać kilka lat. Przez to można czasami przeoczyć fakt, że zostały wprowadzone pewne nowości. A jest ich dosyć sporo, m.in. jeśli chodzi o dodawanie nowych funkcji. Twórcy Excela nie tylko tworzą nowe funkcje, ale także modyfikują już istniejące (np. zmienianie nazw istniejących funkcji, ulepszanie ich działania).

W niniejszym artykule zostaną pokrótce omówione nowe funkcje programu Excel, takie jak:

  • WARUNKI(),
  • PRZEŁĄCZ(),
  • MAKS.WARUNKÓW(),
  • MIN.WARUNKÓW(),
  • POŁĄCZ.TEKSTY().

Funkcja WARUNKI()

Ileż to razy przy pracy z Excelem wykorzystywaliśmy zagnieżdżoną funkcję JEŻELI()? Był mały problem, jeśli ta funkcja była zagnieżdżona tylko jeden raz. Jednak bardzo często trzeba było zagnieżdżać ją wielokrotnie. Nie dość więc, że formuła była długa, to jeszcze jej wprowadzanie wymagało dużo dokładności i sprawności. Poza tym dołożenie każdego kolejnego warunku powodowało, że trzeba było zagnieżdżać kolejny raz naszą funkcję JEŻELI(). Z tymi wszystkimi problemami świetnie radzi sobie właśnie funkcja WARUNKI(). Jej składnia wygląda następująco:

=WARUNKI(test_logiczny1;wartość_jeśli_prawda1;[test_logiczny2];[wartość_jeśli_prawda2];…)

Warto zauważyć, że test_logiczny2 będzie sprawdzany tylko wtedy, gdy test_logiczny1 nie będzie spełniony (czyli jest to odpowiednik argumentu wartość_jeżeli_fałsz w funkcji JEŻELI(). Funkcja WARUNKI() umożliwia sprawdzenie maksymalnie 127 warunków.

Przykład

Rysunek 1 pokazuje dane dotyczące sprzedaży poszczególnych produktów w latach 2018 i 2019.

W kolumnie Wynik chcielibyśmy mieć informację, czy sprzedaż w roku 2019 była wyższa, niższa, a może utrzymywała się na tym samym poziomie co w roku poprzednim. Standardowe podejście do tego problemu zakłada wykorzystanie zagnieżdżonej funkcji JEŻELI(). Spróbujmy jednak rozwiązać ten problem za pomocą funkcji WARUNKI(), która wprowadzona do komórki D2 powinna mieć następującą postać:

=WARUNKI(C2>B2;”wzrost sprzedaży”;C2=B2;”na tym samym poziomie”;C2<B2;”spadek sprzedaży”)

Możemy też – zamiast podawać ostatni test logiczny – wpisać PRAWDA. Wtedy funkcja będzie to rozumieć jako „w pozostałych przypadkach”, czyli będzie wyglądać następująco:

=WARUNKI(C2>B2;”wzrost sprzedaży”;C2=B2;”na tym samym poziomie”;PRAWDA;”spadek sprzedaży”)

Po skopiowaniu tej formuły na pozostałe komórki naszego zakresu powinniśmy otrzymać wyniki takie, jak pokazuje Rysunek 2.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tylko on-line nr 23/2020

Wycena wartości godziwej aktywów w arkuszu Excel

CiRZ_3_20.jpg

Regulacje bilansowe, jak ustawa o rachunkowości, czy Międzynarodowe Standardy Rachunkowości/ /Sprawozdawczości Finansowej przewidują wycenę niektórych aktywów i pasywów w wartości godziwej. Jednak ani definicja, ani przepisy uprawniające do wyboru tego standardu nie wyjaśniają, jak ma wyglądać proces wyceny wartości godziwej.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 23/2020

Biała lista podatników VAT w Excelu

CiRZ_02_18.jpg

Na temat białej listy podatników powstało mnóstwo artykułów poświęconych przede wszystkim istocie jej działania, obowiązkom nałożonym na przedsiębiorców oraz sankcjom grożącym za niedopełnienie obowiązku weryfikacji. Na rynku pojawiło się sporo rozwiązań ułatwiających weryfikację rachunków bankowych z pominięciem wyszukiwarki Ministerstwa Finansów. W tym artykule przeanalizujemy w jaki sposób Excel umożliwia sprawdzenie kont kontrahentów, oczywiście odwołując się do danych białej listy podatników VAT.

Czytaj więcej

Tworzenie raportów w Excelu na przykładzie miesięcznego raportu sprzedaży

INFO_23_27.jpg

Program Excel jest bardzo często wykorzystywany do tworzenia różnego rodzaju raportów. Mogą być one mniej lub bardziej rozbudowane, mniej lub bardziej skomplikowane oraz do ich wykonania możemy stosować przeróżne narzędzia Excela. Wszystko zależy od tego, co nasz raport ma przedstawiać i w jakiej formie mamy do niego dane źródłowe. W niniejszym artykule pokażę na przykładzie miesięcznego raportu sprzedaży, jak tworzyć go za pomocą tabel przestawnych.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama