Czasami zdarza się tak, że kiedy zaimportujesz lub skopiujesz dane z zewnętrznego źródła, Excel nie zrozumie poprawnie wartości liczbowych i/lub dat i zinterpretuje je jako tekst. W takiej sytuacji musisz je odpowiednio przekształcić, ponieważ w przeciwnym razie nie uda ci się wykonywać na nich poprawnie obliczeń. Poniżej zobaczysz pięć różnych metod, które w zależności od konkretnych sytuacji sprawdzają się lepiej lub gorzej.

Konwersja tekstu na liczbę w Excelu

Zagadnienie zmiany liczby zapisanej jako tekst na liczbę zrozumiałą dla Excela omówimy na podstawie przykładowych danych przedstawionych na Rysunku 1.

Funkcje CZY.LICZBA oraz CZY.TEKST

Najważniejszym dowodem tego, że liczby zostały w Excelu potraktowane jako tekst, jest wyrównanie ich do lewej strony komórki. Pamiętamy, że standardowo liczby są wyrównywane do prawej strony komórki. Na Rysunku 1 mamy przykładowe dane, które są liczbami, ale Excel błędnie zinterpretował je jako tekst. Naszym zadaniem będzie przekonwertowanie ich w taki sposób, aby Excel mógł potraktować je jako liczby.

Dodatkowo dla pierwszego przykładu dopisaliśmy jeszcze funkcje CZY.LICZBA oraz CZY.TEKST, które nam określają, jak Excel interpretuje powyższe dane. Po zastosowaniu tych funkcji mamy jasną informację, że Excel traktuje dane z kolumny A jako tekst.

Czasami możemy przekonwertować niepoprawnie zapisane liczby ręcznie. Wystarczy, że wejdziemy w edycję komórki i ponownie zatwierdzimy wartość w nią wpisaną przyciskiem Enter. Excel automatycznie powinien przekonwertować tekst na liczbę (rozpoznać, że liczba została zapisana jako tekst i odpowiednio ją przekonwertować). Może się zdarzyć, że liczba w komórce jest poprzedzona znakiem pojedynczego cudzysłowu, co oznacza, że wszystko po takim znaku ma zostać potraktowane jako tekst. Przy konwersji ręcznej wystarczy usunąć znak ' (pojedynczy cudzysłów, in. pojedynczy cudzysłów apostrofowy) i zatwierdzić zmianę przyciskiem Enter (Rysunek 2).

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 25/2020

Wykresy przestawne

Wykresy przestawne

Bardzo często przygotowując jakiś raport w programie Excel przychodzi nam przedstawić pewne dane na wykresie. Kiedy jednak dane te są zgromadzone w tabeli przestawnej, albo stworzenie wykresu wymaga wcześniej pewnego podsumowania tych danych, to z pomocą przyjść nam mogą wykresy przestawne. Częstym przykładem wykorzystania wykresów przestawnych jest analiza danych sprzedażowych i potrzeba ich zwizualizowania na wykresie.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 25/2020

MS Excel w planowaniu płynności finansowej (cz. 1)

MS Excel w planowaniu płynności finansowej (cz. 1)

W czasie kryzysu spowodowanego globalną pandemią wiele firm za najważniejszą informację dotyczącą bieżącej działalności uznaje analizę płynności. Dla analityków i kontrolerów to wyzwanie, aby tego typu dane były prezentowane interesariuszom nie tylko dokładnie, ale też szybko.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama