Czasami zdarza się tak, że kiedy zaimportujesz lub skopiujesz dane z zewnętrznego źródła, Excel nie zrozumie poprawnie wartości liczbowych i/lub dat i zinterpretuje je jako tekst. W takiej sytuacji musisz je odpowiednio przekształcić, ponieważ w przeciwnym razie nie uda ci się wykonywać na nich poprawnie obliczeń. Poniżej zobaczysz pięć różnych metod, które w zależności od konkretnych sytuacji sprawdzają się lepiej lub gorzej.

Konwersja tekstu na liczbę w Excelu

Zagadnienie zmiany liczby zapisanej jako tekst na liczbę zrozumiałą dla Excela omówimy na podstawie przykładowych danych przedstawionych na Rysunku 1.

Funkcje CZY.LICZBA oraz CZY.TEKST

Najważniejszym dowodem tego, że liczby zostały w Excelu potraktowane jako tekst, jest wyrównanie ich do lewej strony komórki. Pamiętamy, że standardowo liczby są wyrównywane do prawej strony komórki. Na Rysunku 1 mamy przykładowe dane, które są liczbami, ale Excel błędnie zinterpretował je jako tekst. Naszym zadaniem będzie przekonwertowanie ich w taki sposób, aby Excel mógł potraktować je jako liczby.

Dodatkowo dla pierwszego przykładu dopisaliśmy jeszcze funkcje CZY.LICZBA oraz CZY.TEKST, które nam określają, jak Excel interpretuje powyższe dane. Po zastosowaniu tych funkcji mamy jasną informację, że Excel traktuje dane z kolumny A jako tekst.

Czasami możemy przekonwertować niepoprawnie zapisane liczby ręcznie. Wystarczy, że wejdziemy w edycję komórki i ponownie zatwierdzimy wartość w nią wpisaną przyciskiem Enter. Excel automatycznie powinien przekonwertować tekst na liczbę (rozpoznać, że liczba została zapisana jako tekst i odpowiednio ją przekonwertować). Może się zdarzyć, że liczba w komórce jest poprzedzona znakiem pojedynczego cudzysłowu, co oznacza, że wszystko po takim znaku ma zostać potraktowane jako tekst. Przy konwersji ręcznej wystarczy usunąć znak ' (pojedynczy cudzysłów, in. pojedynczy cudzysłów apostrofowy) i zatwierdzić zmianę przyciskiem Enter (Rysunek 2).

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 26/2021

Kłamstwo ma krótką oś Y, czyli jak wykreślić nieprawdę

Kłamstwo ma krótką oś Y, czyli jak wykreślić nieprawdę

Bohater telewizyjnego serialu, doktor House, zwykł mawiać, że wszyscy kłamią. Chcę wierzyć, że ludzie nie są aż tak źli i cyniczni, dlatego pozwolę sobie zmienić tę frazę. Wszyscy mogą kłamać. Niektórzy celowo, inni nieświadomie – efekt jest ten sam. Odbiorca kłamstwa jest wprowadzony w błąd, może wyciągnąć niewłaściwe wnioski – a na ich podstawie podjąć złe decyzje.

Czytaj więcej

Wykres grupowany w Excelu

Wykres grupowany w Excelu

Jeśli twoje produkty składają się z wielu kategorii, tak jak lata składają się z kwartałów i miesięcy, to może być ci potrzebna wiedza, jak tworzyć wykresy opisujące wszystkie kategorie dotyczące twoich danych.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama