Rozpoczynając przygodę z arkuszem kalkulacyjnym Microsoft Excel, dostrzegamy, że program ten pozwala wykonywać wiele zadań zdecydowanie szybciej. Jednakże dopiero wraz z upływem czasu i wzrostem doświadczenia zauważamy, że jesteśmy w stanie jeszcze bardziej zoptymalizować naszą pracę, dzięki czemu wykonujemy ją szybciej i lepiej. To wszystko sprawia, że stajemy się ekspertami w swoim obszarze i możemy wyróżnić się na tle innych pracowników.

Aby sprostać wymogom obecnego tempa pracy i oczekiwaniom współpracowników, przełożonych czy klientów, staramy się wdrażać różnego rodzaju usprawnienia. Nierzadko wymaga to poszukiwań w zakresie nowych, lepszych, szybszych sposobów wykonywania tej samej pracy. Podobnie rzecz ma się z pracą w Excelu. Również tutaj użytkownik może doskonalić swój warsztat pracy, a co za tym idzie – realizować zadania w krótszym czasie, dostarczając wysokiej jakości efekty końcowe.

Już przy pierwszym kontakcie z arkuszem kalkulacyjnym Excel możemy zauważyć, że tę samą czynność możemy wykonać przynajmniej na dwa lub trzy sposoby. Na przykład utworzenie tabeli na podstawie zgromadzonych i zaznaczonych w arkuszu danych jesteśmy w stanie zrobić na trzy różne sposoby:

  • klikając na karcie Narzędzia główne polecenie Formatuj jako tabelę znajdujące się w grupie Style,
  • klikając na karcie Wstawianie w grupie Tabele polecenie Tabela,
  • używając skrótu klawiaturowego Ctrl + T.

W efekcie powstaje tabela zawierająca wspomniane dane. Jak widać, każda z podanych metod prowadzi do osiągnięcia tego samego rezultatu, ale jak zwykle różnica tkwi w szczegółach. Na przykład ostatni sposób będzie najszybszy, ale wymaga zapamiętania skrótu klawiaturowego Ctrl + T. Oczywiście każdy użytkownik ma swoje preferencje i znajdą się zatwardziali zwolennicy korzystania z myszy. Osobiście stawiam na skróty klawiaturowe i do tego zawsze zachęcam studentów moich kursów.

Oszczędzamy czas, czyli wybieramy drogę na skróty

Korzystanie ze skrótów klawiaturowych w mojej opinii pozwala pracować płynniej, a co za tym idzie nie tracimy czasu na szukanie właściwego polecenia na wstążce Excela lub w menu kontekstowym. Dodatkowo, jeśli będziemy stosować skróty systematycznie, to przyspieszymy pracę i zaoszczędzimy czas – i to nie tylko w perspektywie dnia, ale i roku.

Jeżeli do tej pory pracowaliśmy w Excelu, wybierając polecenia za pomocą myszy, to przejście na korzystanie z kombinacji klawiszy może stanowić nie lada wyzwanie. Absolutnie nie należy się tego bać, a cały proces rozkładamy na kilka etapów, w ramach których poznajemy i systematycznie używamy 10 skrótów.

Na początek sugeruję zastąpienie 10 najczęściej używanych poleceń odpowiadającymi im skrótami klawiaturowymi. Kiedy pierwsza dziesiątka zostanie opanowana, możemy przystąpić do nauki kolejnych kombinacji klawiszy.

Ile skrótów należy zapamiętać do płynnej pracy w Excelu? To jest indywidualna kwestia, ale znajomość 30–50 skrótów w zupełności wystarczy.

Full access available for logged users only. Log in or select the best subscription option here..

Log in Order a subscription
Favorites Print

Also check

Open access On-line only no. 20/2019

Osadzenie pliku video w arkuszu

Przeglądając różne strony poświęcone Excelowi, czasami spotykam się z plikami, które zawierają animację wideo. Zastanawiam się, w jaki sposób to działa. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że w arkuszu kalkulacyjnym można zamieszczać animacje flash. Czy istnieje sposób na to, aby zamieszczać w nim pliki wideo, np. z serwisu YouTube?

Read more
On-line only no. 20/2019

Jak tworzyć użyteczne KPI?

CiRZ_07-08_9.jpg

Monitoring działalności firmy z użyciem kluczowych wskaźników efektywności (z ang. Key Performance Indicators, KPI) praktykowany jest w wielu przedsiębiorstwach. Z założenia wskaźniki KPI mają pomóc menedżerom w realizowaniu strategii firmy, prowadząc ją ku ściśle określonym celom. Aby zadanie to mogło stać się wykonalne wskaźniki, którymi posługują się zarządzający powinny być dobrze zdefiniowane i właściwie zaprezentowane.

Read more
On-line only no. 20/2019

Prognozowanie sprzedaży w Excelu

CiRZ_07-08_20.jpg

Prognozowanie sprzedaży polega na tym, że mając pewne dane historyczne chcielibyśmy stwierdzić na ich podstawie, jak będzie wyglądała wielkość sprzedaży w kolejnych okresach. Przygotowywanie prognozy, etap po etapie, omówiono w poniższym artykule.

Read more

Current issue

Go to

Partners

Advertisement