Gdyby poprosić statystyczną osobę o dopowiedzenie czegoś do słowa „formularz”, zapewne powiedziałaby „podatkowy”. Mam nadzieję, że po tym artykule pierwszym skojarzeniem będzie „w Excelu”.

Jak rozmawiać z użytkownikiem, czyli formularze VBA w akcji

Fajnie jest z kimś porozmawiać. Zrozumieć, czego ten ktoś od nas chce. Przekazać mu nasze cele i potrzeby. Spokojnie, to nie jest jeden z tych pseudopsychologicznych tekstów krążących po mediach społecznościowych. Już przechodzę do Excela. Otóż fajnie jest porozmawiać z użytkownikiem naszego pliku, aby dokładnie zrozumieć to, czego od nas oczekuje. Jeśli taką rozmowę przeprowadzimy podczas przygotowywania pliku, to daje nam to szansę na stworzenie dobrego pliku, odpowiadającego potrzebom użytkownika. Jeśli taka szansa nie jest nam dana, musimy kombinować – stworzyć możliwie elastyczny i wszechstronny skoroszyt, a następnie pozwolić użytkownikowi samodzielnie określić, co jest mu potrzebne. Oczywiście wszystkie pytania do naszego użytkownika możemy zawrzeć gdzieś w arkuszu, pomiędzy komórkami, ale to nas w pewien sposób ogranicza. Nie wygląda to estetycznie, bo są to – choćbyśmy nie wiem jak zaklinali rzeczywistość – wypełnione komórki Excela.

Na szczęście jest sposób na inną komunikację z użytkownikiem. Bardziej rozbudowaną, bardziej intuicyjną i do tego ładniej wyglądającą. To formularze UserForm, jedna z możliwości zmieniania sposobu komunikacji z klientem, podarowana nam przez VBA.

MsgBox i InputBox

Zanim jednak opiszę podstawy stosowania formularzy, małe przypomnienie. W naszych projektach VBA możemy dość sprawnie komunikować się z użytkownikiem w prostych kwestiach bez korzystania z formularzy UserForm. W tym celu możemy skorzystać z dwóch funkcji – MsgBox oraz InputBox. Pierwsza z nich pozwala na proste przekazywanie komunikatów użytkownikowi, jeśli jest używana samodzielnie. W takim wypadku jej składnia wygląda następująco:

MsgBox „Tu wpisz komunikat dla użytkownika”

Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 27/2021

Wykresy wodospadowe w praktyce

Wykresy są często nieodłącznym narzędziem wykorzystywanym przy różnego rodzaju raportach. Ich zadaniem jest zarówno przekazać pewne merytoryczne dane, jak również przyciągnąć uwagę odbiorcy. Jako że większość z nas jest wzrokowcami, to dobrze stworzony wykres pozwoli zapamiętać najważniejsze dane czy różne zależności.

Czytaj więcej

Pętle w Excelu

Pętle w Excelu

Język VBA (ang. Visual Basic for Applications) jest językiem programowania obsługującym aplikacje pakietu Microsoft Office, do których należy m.in. Excel. Celem pracy w VBA jest automatyzacja zadań wykonywanych na dokumentach za pomocą makropoleceń. Jednym z podstawowych narzędzi dostępnych w VBA są pętle.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama