Nie zawsze dane, które mamy analizować, mają wygodną dla obliczeń formę bazodanową (postać tabeli), ponieważ inna forma może być wygodniejsza do wypełniania przez pracowników. Dlatego z tego artykułu dowiemy się, jak podsumowywać nietypowe układy danych z nietypowymi warunkami, co pozwoli nam uzyskać istotne dla nas informacje.

Jak podsumowywać po fragmencie tekstu?

Pierwszym warunkiem jest podsumowanie na zasadzie przybliżonej. W naszym przykładzie mamy podsumować wszystkie nazwy produktów (procesorów), które zawierają konkretną nazwę/typ. Dokładnie chcemy podsumować wszystkie procesory marki Intel, AMD lub innej. Żeby wykonać to zadanie musimy dopasować fragment tekstu do nazw procesorów (wspólna część w nazwie). Dlatego będziemy wykonywać tzw. dopasowanie przybliżone.

Drugim problemem jest to, że dane kupna, sprzedaży czy dodatkowych kosztów umieszczone są w osobnych kolumnach. Dodatkowo te kolumny pogrupowane są według państw (Francja, Niemcy, Hiszpania i Polska). Zadanie to wykonamy na podstawie przykładowych danych sprzedażowych z Rysunku 1.

Na Rysunku 2 mamy przedstawione dwa rodzaje tabel podsumowujących nasze dane. Pierwsza jest niejako zautomatyzowana, czyli z listy rozwijanej możemy wybrać państwo, dla którego chcemy wyświetlić dane. Natomiast druga tabela jest statyczna. Stworzyliśmy ją dla konkretnego kraju (Francja). Posłuży nam do weryfikacji dynamicznych wyników.

Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 26/2021

Kłamstwo ma krótką oś Y, czyli jak wykreślić nieprawdę

Kłamstwo ma krótką oś Y, czyli jak wykreślić nieprawdę

Bohater telewizyjnego serialu, doktor House, zwykł mawiać, że wszyscy kłamią. Chcę wierzyć, że ludzie nie są aż tak źli i cyniczni, dlatego pozwolę sobie zmienić tę frazę. Wszyscy mogą kłamać. Niektórzy celowo, inni nieświadomie – efekt jest ten sam. Odbiorca kłamstwa jest wprowadzony w błąd, może wyciągnąć niewłaściwe wnioski – a na ich podstawie podjąć złe decyzje.

Czytaj więcej

Wykres grupowany w Excelu

Wykres grupowany w Excelu

Jeśli twoje produkty składają się z wielu kategorii, tak jak lata składają się z kwartałów i miesięcy, to może być ci potrzebna wiedza, jak tworzyć wykresy opisujące wszystkie kategorie dotyczące twoich danych.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama