Nie zawsze dane, które mamy analizować, mają wygodną dla obliczeń formę bazodanową (postać tabeli), ponieważ inna forma może być wygodniejsza do wypełniania przez pracowników. Dlatego z tego artykułu dowiemy się, jak podsumowywać nietypowe układy danych z nietypowymi warunkami, co pozwoli nam uzyskać istotne dla nas informacje.

Jak podsumowywać po fragmencie tekstu?

Pierwszym warunkiem jest podsumowanie na zasadzie przybliżonej. W naszym przykładzie mamy podsumować wszystkie nazwy produktów (procesorów), które zawierają konkretną nazwę/typ. Dokładnie chcemy podsumować wszystkie procesory marki Intel, AMD lub innej. Żeby wykonać to zadanie musimy dopasować fragment tekstu do nazw procesorów (wspólna część w nazwie). Dlatego będziemy wykonywać tzw. dopasowanie przybliżone.

Drugim problemem jest to, że dane kupna, sprzedaży czy dodatkowych kosztów umieszczone są w osobnych kolumnach. Dodatkowo te kolumny pogrupowane są według państw (Francja, Niemcy, Hiszpania i Polska). Zadanie to wykonamy na podstawie przykładowych danych sprzedażowych z Rysunku 1.

Na Rysunku 2 mamy przedstawione dwa rodzaje tabel podsumowujących nasze dane. Pierwsza jest niejako zautomatyzowana, czyli z listy rozwijanej możemy wybrać państwo, dla którego chcemy wyświetlić dane. Natomiast druga tabela jest statyczna. Stworzyliśmy ją dla konkretnego kraju (Francja). Posłuży nam do weryfikacji dynamicznych wyników.

Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 27/2021

Wykresy wodospadowe w praktyce

Wykresy są często nieodłącznym narzędziem wykorzystywanym przy różnego rodzaju raportach. Ich zadaniem jest zarówno przekazać pewne merytoryczne dane, jak również przyciągnąć uwagę odbiorcy. Jako że większość z nas jest wzrokowcami, to dobrze stworzony wykres pozwoli zapamiętać najważniejsze dane czy różne zależności.

Czytaj więcej

Pętle w Excelu

Pętle w Excelu

Język VBA (ang. Visual Basic for Applications) jest językiem programowania obsługującym aplikacje pakietu Microsoft Office, do których należy m.in. Excel. Celem pracy w VBA jest automatyzacja zadań wykonywanych na dokumentach za pomocą makropoleceń. Jednym z podstawowych narzędzi dostępnych w VBA są pętle.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama