W tym artykule pomówimy o funkcji LAMBDA, dzięki której możemy tworzyć własne, nowe funkcje w Excelu bez korzystania z programowania w VBA. Ta funkcja na tę chwilę dostępna jest tylko w programie Insider w Excelu 365, ale po przejściu testów będzie dostępna dla wszystkich użytkowników Excela (nie będzie jednak dodawana do wcześniejszych wersji oprogramowania).

Funkcja LAMBDA w Excelu

Prosta funkcja – obwód koła

Omówimy działanie tej funkcji najpierw na prostym przykładzie danych z Rysunku 1 z arkusza Obwód.

Jak widać na Rysunku 1, zaczniemy od przykładu, w którym naszym zadaniem będzie obliczenie obwodu koła. Wzór na obwód koła to =2*π*r, gdzie r to promień koła. Wartość π uzyskamy za pomocą funkcji PI, która zwraca wartość liczby π z dokładnością do 15 cyfr po przecinku. Zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=2*PI()*A2

Możemy takie obliczenie zapisać powyższą formułą, ale naszym zadaniem będzie stworzenie funkcji na jej podstawie. Użyjemy do tego funkcji LAMBDA. Argumentami funkcji LAMBDA są poszczególne zmienne, których potrzebujemy w obliczeniach parameter_or_calculation). Naszą zmienną potrzebną w obliczeniach jest wartość r, czyli promień koła. Możemy dla tej funkcji dodawać kilka zmiennych (argumentów), które musimy oddzielać od siebie znakiem średnika (;). Ostatnim argumentem funkcji LAMBDA jest obliczenie, jakie chcemy wykonać, czyli w naszym przykładzie wzór na obwód koła (=2*PI()*r). Co istotne, w argumentach (obliczeniach) w funkcji LAMBDA możemy korzystać z innych funkcji. Przy wpisywaniu formuły obliczenia obwodu koła funkcja LAMBDA automatycznie wyświetli nam naszą zmienną zadeklarowaną w pierwszym argumencie (Rysunek 2).

Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 27/2021

Wykresy wodospadowe w praktyce

Wykresy są często nieodłącznym narzędziem wykorzystywanym przy różnego rodzaju raportach. Ich zadaniem jest zarówno przekazać pewne merytoryczne dane, jak również przyciągnąć uwagę odbiorcy. Jako że większość z nas jest wzrokowcami, to dobrze stworzony wykres pozwoli zapamiętać najważniejsze dane czy różne zależności.

Czytaj więcej

Pętle w Excelu

Pętle w Excelu

Język VBA (ang. Visual Basic for Applications) jest językiem programowania obsługującym aplikacje pakietu Microsoft Office, do których należy m.in. Excel. Celem pracy w VBA jest automatyzacja zadań wykonywanych na dokumentach za pomocą makropoleceń. Jednym z podstawowych narzędzi dostępnych w VBA są pętle.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama