Z poprzedniego artykułu z serii wiemy, że Excel może pomóc nam w stworzeniu prostej bazy danych, ale chcemy pójść krok dalej i zobaczyć, co jeszcze Microsoft stworzył, żeby ułatwić nam zarządzanie i analizę danych, a tym samym odpowiedzieć na istotne dla nas pytania. W tym artykule omówimy jeden z dodatków do Excela: PowerQuery, tak przydatny, że od wersji 2016 został integralną częścią Excela (karta Dane). Wcześniej możliwy do zainstalowania od wersji Excela 2010.

PowerQuery do importowania danych?

Głównym zadaniem dodatku PowerQuery jest importowanie danych z różnych źródeł (jako tzw. zapytania, które mają postać tabel) i ich wstępna obróbka. Umożliwia on m.in. przestawianie kolumn, grupowanie danych, dodawanie kolumn obliczeniowych oraz wiele innych przekształceń. Najważniejsze dla nas z punktu widzenia baz danych będą polecenia służące do łączenia danych: scalanie zapytań, dołączanie zapytań i pobierania danych z folderu.

Scalanie zapytań (tabel)

Na czym polega scalanie zapytań (tabel)? Przyjrzyjmy się dwóm tabelom przechowującym informacje o naszych klientach i nieruchomościach, którymi dla nich zarządzamy (odrobinę zmodyfikowanych w porównaniu do danych z wcześniejszego artykułu) (rysunek 1).

Mają odpowiednią postać jako tabele bazy danych, ale znacznie trudniej na ich podstawie odpowiedzieć na takie pytania, jak:

  • W ilu nieruchomościach mają udziały (są właścicielami) poszczególni nasi klienci?
  • Ilu udziałowców (właścicieli) ma poszczególną nieruchomość?
  • Jakie nieruchomości nie mają właścicieli lub przypisany im właściciel nie istnieje w bazie?

Podobne pytania możemy zadawać bardzo długo i to jest najważniejsze przy bazach danych – samo przechowywanie danych nam nie wystarcza. Potrzebujemy na ich podstawie odpowiedzieć na istotne dla nas pytania! Łatwiej nam będzie na nie odpowiedzieć, np. scalając nasze tabele. Najpierw musimy wykonać kilka kroków.

Uwaga! Na chwilę obecną możemy sobie wyobrazić scalanie jako korzystanie z funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO, dzięki której odnajdujemy interesujące nas informacje do pierwszej tabeli z drugiej tabeli na podstawie kolumny z identycznymi danymi (kolumn klucza głównego i obcego).

Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Pobierz pliki:

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 24/2020

Model analizy efektywność inwestycji w akcje spółki

CiRZ_5-6_37.jpg

W niniejszym artykule prezentujemy kompleksowy model, który w uniwersalny sposób łączy ocenę z perspektywy wejścia, utrzymywania i wyjścia z inwestycji oraz umożliwiający porównywanie danej klasy aktywów pod względem zakładanych parametrów inwestycji.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 24/2020

Znajdowanie udziałów oraz porównywanie wartości w tabeli przestawnej

CiRZ_04_9.jpg

Pracując z różnego rodzaju danymi często dochodzimy do momentu, w którym mamy stworzoną tabelę przestawną, którą potrzebujemy dalej analizować. Okazuje się, że mamy do tego szereg narzędzi, które warto wykorzystywać.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 24/2020

Weryfikacja statusu płatności w Power Query

CiRZ_5-6_28.jpg

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Odpowiadamy za sprawy księgowe w firmie i potrzebujemy trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o kontrolę spływających płatności od klientów. Wystawiamy setki dokumentów sprzedażowych w programie transakcyjnym, a informacje o płatnościach otrzymujemy w postaci wyciągów z banków. Potrzebujemy „zderzyć” ze sobą te dane, aby wiedzieć który klient zalega z płatnością, a który jest przykładem do naśladowania. Niestety używany system nie pozwala nam na prostą weryfikację. Co robimy? Sięgamy po Excela i Power Query.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama