Z poprzedniego artykułu z serii wiemy, że Excel może pomóc nam w stworzeniu prostej bazy danych, ale chcemy pójść krok dalej i zobaczyć, co jeszcze Microsoft stworzył, żeby ułatwić nam zarządzanie i analizę danych, a tym samym odpowiedzieć na istotne dla nas pytania. W tym artykule omówimy jeden z dodatków do Excela: PowerQuery, tak przydatny, że od wersji 2016 został integralną częścią Excela (karta Dane). Wcześniej możliwy do zainstalowania od wersji Excela 2010.

PowerQuery do importowania danych?

Głównym zadaniem dodatku PowerQuery jest importowanie danych z różnych źródeł (jako tzw. zapytania, które mają postać tabel) i ich wstępna obróbka. Umożliwia on m.in. przestawianie kolumn, grupowanie danych, dodawanie kolumn obliczeniowych oraz wiele innych przekształceń. Najważniejsze dla nas z punktu widzenia baz danych będą polecenia służące do łączenia danych: scalanie zapytań, dołączanie zapytań i pobierania danych z folderu.

Scalanie zapytań (tabel)

Na czym polega scalanie zapytań (tabel)? Przyjrzyjmy się dwóm tabelom przechowującym informacje o naszych klientach i nieruchomościach, którymi dla nich zarządzamy (odrobinę zmodyfikowanych w porównaniu do danych z wcześniejszego artykułu) (rysunek 1).

Mają odpowiednią postać jako tabele bazy danych, ale znacznie trudniej na ich podstawie odpowiedzieć na takie pytania, jak:

  • W ilu nieruchomościach mają udziały (są właścicielami) poszczególni nasi klienci?
  • Ilu udziałowców (właścicieli) ma poszczególną nieruchomość?
  • Jakie nieruchomości nie mają właścicieli lub przypisany im właściciel nie istnieje w bazie?

Podobne pytania możemy zadawać bardzo długo i to jest najważniejsze przy bazach danych – samo przechowywanie danych nam nie wystarcza. Potrzebujemy na ich podstawie odpowiedzieć na istotne dla nas pytania! Łatwiej nam będzie na nie odpowiedzieć, np. scalając nasze tabele. Najpierw musimy wykonać kilka kroków.

Uwaga! Na chwilę obecną możemy sobie wyobrazić scalanie jako korzystanie z funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO, dzięki której odnajdujemy interesujące nas informacje do pierwszej tabeli z drugiej tabeli na podstawie kolumny z identycznymi danymi (kolumn klucza głównego i obcego).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Pobierz pliki:

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 22/2020

Planowanie płynności finansowej w Excelu

CiRZ_12_16.jpg

Planowanie i kontrolowanie płynności finansowej firmy jest jednym z ważniejszych zadań, jakie stają przed analitykami finansowymi po to, by przedsiębiorstwo mogło działać spokojnie i bez zakłóceń. Do oszacowania kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz zaplanowania płynności finansowej wykorzystuje się szereg formuł i narzędzi. Jednym z nich jest oczywiście Excel.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 22/2020

Funkcje finansowe w programie Excel

CiRZ_1_2020_22.jpg

Spośród wielu różnych dostępnych w programie Excel funkcji dość liczną grupę stanowią funkcje finansowe. Najogólniej rzecz biorąc służą nam one do tego, by w prosty sposób móc policzyć różne wskaźniki związane z finansami oraz inwestycjami.

Czytaj więcej

Porównanie zawartości skoroszytów za pomocą dodatku Inquire

INFO_22_67.jpg

Program MS Excel jest często wykorzystywany m.in. do tworzenia biznesplanów, budżetów czy zaawansowanych modeli finansowych. Wszystkie te formy skoroszytów wymagają od użytkownika wypełnienia setek, a nawet tysięcy komórek znajdujących się w licznych arkuszach. Wspomniane pliki, zanim uzyskamy ich wersję finalną, powstają w wielu wersjach wstępnych, które nierzadko są modyfikowane przez różne osoby.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama