int(1) int(2) Dashboardy krok po kroku cz. 2 | Excel w zarządzaniu | Informacja Zarządcza

Przedstawiamy kontynuację artykułu opublikowanego w 20. wydaniu naszego magazynu, w którym rozpoczęliśmy prezentację całego procesu tworzenia dashboardów.

Pobraliśmy już dane z wielu plików znajdujących się w jednym folderze oraz połączyliśmy je, a następnie wstawiliśmy je do tabeli przestawnej. Po tym stworzyliśmy podsumowanie sprzedaży za pomocą tabeli przestawnej w poszczególnych latach i miesiącach, a następnie stworzyliśmy na ich podstawie wykres. Dołączyliśmy jeszcze fragmentator do wykresu, by móc w prosty sposób filtrować dane według poszczególnych lat.

W kolejnym etapie do wykresu chcemy dołożyć poszczególne kwoty sprzedaży z tabeli przestawnej przedstawionej na Rysunku 1.

Liczby te chcemy dołożyć na różne sposoby, aby pokazać wiele możliwości, jakie daje nam Excel przy tworzeniu dashboardów. Zaznaczamy obszar tabeli przestawnej z Rysunku 1 i za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + C kopiujemy. Skopiowaną tabelę przestawną wklejamy obok za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + V. W duplikacie tabeli wprowadzamy zmiany, mianowicie przenosimy pole Data (miesiąc) z obszaru etykiet Wierszy do obszaru etykiet Kolumn. Otrzymamy tabelę przedstawioną na Rysunku 2.

W powyższej tabeli przestawnej otrzymaliśmy podsumowanie liczbowe w poszczególnych komórkach. Tutaj pojawia się problem, że nasze dane pokazują tylko jeden rok. Dzieje się tak, ponieważ nasza tabela przestawna jest połączona z fragmentatorem, w którym ustawiony jest filtr na jeden rok. Obie tabele przestawne są połączone z fragmentatorem. Danych z drugiej tabeli przestawnej nie chcemy filtrować, więc musimy ją odłączyć od fragmentatora. W tym celu klikamy dowolną komórkę w obszarze zmienionej tabeli przestawnej, a następnie wybieramy polecenie Połączenia filtru z karty Analiza tabeli przestawnej (Rysunek 3).

Otworzy nam się okno Połączenia filtru (Rysunek 4), gdzie w polu Wybierania filtrów do połączenia z tą tabelą odznaczamy checkbox przy naszej tabeli, a następnie zatwierdzamy przyciskiem OK (Rysunek 5).

Teraz, klikając ikonkę (zaznaczoną strzałką na Rysunku 6) po prawej stronie nazwy kolumny Data (rok), z podręcznego menu wybieramy polecenie Wyczyść filtr z „Data(rok)” i zatwierdzamy zmianę przyciskiem OK.

Po wyczyszczeniu filtra dla aktywnej tabeli przestawnej otrzymamy dane przedstawione na Rysunku 7.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 22/2020

Planowanie płynności finansowej w Excelu

CiRZ_12_16.jpg

Planowanie i kontrolowanie płynności finansowej firmy jest jednym z ważniejszych zadań, jakie stają przed analitykami finansowymi po to, by przedsiębiorstwo mogło działać spokojnie i bez zakłóceń. Do oszacowania kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz zaplanowania płynności finansowej wykorzystuje się szereg formuł i narzędzi. Jednym z nich jest oczywiście Excel.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 22/2020

Funkcje finansowe w programie Excel

CiRZ_1_2020_22.jpg

Spośród wielu różnych dostępnych w programie Excel funkcji dość liczną grupę stanowią funkcje finansowe. Najogólniej rzecz biorąc służą nam one do tego, by w prosty sposób móc policzyć różne wskaźniki związane z finansami oraz inwestycjami.

Czytaj więcej

Porównanie zawartości skoroszytów za pomocą dodatku Inquire

INFO_22_67.jpg

Program MS Excel jest często wykorzystywany m.in. do tworzenia biznesplanów, budżetów czy zaawansowanych modeli finansowych. Wszystkie te formy skoroszytów wymagają od użytkownika wypełnienia setek, a nawet tysięcy komórek znajdujących się w licznych arkuszach. Wspomniane pliki, zanim uzyskamy ich wersję finalną, powstają w wielu wersjach wstępnych, które nierzadko są modyfikowane przez różne osoby.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama