Przedstawiamy kontynuację artykułu opublikowanego w 20. wydaniu naszego magazynu, w którym rozpoczęliśmy prezentację całego procesu tworzenia dashboardów.

Pobraliśmy już dane z wielu plików znajdujących się w jednym folderze oraz połączyliśmy je, a następnie wstawiliśmy je do tabeli przestawnej. Po tym stworzyliśmy podsumowanie sprzedaży za pomocą tabeli przestawnej w poszczególnych latach i miesiącach, a następnie stworzyliśmy na ich podstawie wykres. Dołączyliśmy jeszcze fragmentator do wykresu, by móc w prosty sposób filtrować dane według poszczególnych lat.

W kolejnym etapie do wykresu chcemy dołożyć poszczególne kwoty sprzedaży z tabeli przestawnej przedstawionej na Rysunku 1.

Liczby te chcemy dołożyć na różne sposoby, aby pokazać wiele możliwości, jakie daje nam Excel przy tworzeniu dashboardów. Zaznaczamy obszar tabeli przestawnej z Rysunku 1 i za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + C kopiujemy. Skopiowaną tabelę przestawną wklejamy obok za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + V. W duplikacie tabeli wprowadzamy zmiany, mianowicie przenosimy pole Data (miesiąc) z obszaru etykiet Wierszy do obszaru etykiet Kolumn. Otrzymamy tabelę przedstawioną na Rysunku 2.

W powyższej tabeli przestawnej otrzymaliśmy podsumowanie liczbowe w poszczególnych komórkach. Tutaj pojawia się problem, że nasze dane pokazują tylko jeden rok. Dzieje się tak, ponieważ nasza tabela przestawna jest połączona z fragmentatorem, w którym ustawiony jest filtr na jeden rok. Obie tabele przestawne są połączone z fragmentatorem. Danych z drugiej tabeli przestawnej nie chcemy filtrować, więc musimy ją odłączyć od fragmentatora. W tym celu klikamy dowolną komórkę w obszarze zmienionej tabeli przestawnej, a następnie wybieramy polecenie Połączenia filtru z karty Analiza tabeli przestawnej (Rysunek 3).

Otworzy nam się okno Połączenia filtru (Rysunek 4), gdzie w polu Wybierania filtrów do połączenia z tą tabelą odznaczamy checkbox przy naszej tabeli, a następnie zatwierdzamy przyciskiem OK (Rysunek 5).

Teraz, klikając ikonkę (zaznaczoną strzałką na Rysunku 6) po prawej stronie nazwy kolumny Data (rok), z podręcznego menu wybieramy polecenie Wyczyść filtr z „Data(rok)” i zatwierdzamy zmianę przyciskiem OK.

Po wyczyszczeniu filtra dla aktywnej tabeli przestawnej otrzymamy dane przedstawione na Rysunku 7.

Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 24/2020

Model analizy efektywność inwestycji w akcje spółki

CiRZ_5-6_37.jpg

W niniejszym artykule prezentujemy kompleksowy model, który w uniwersalny sposób łączy ocenę z perspektywy wejścia, utrzymywania i wyjścia z inwestycji oraz umożliwiający porównywanie danej klasy aktywów pod względem zakładanych parametrów inwestycji.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 24/2020

Znajdowanie udziałów oraz porównywanie wartości w tabeli przestawnej

CiRZ_04_9.jpg

Pracując z różnego rodzaju danymi często dochodzimy do momentu, w którym mamy stworzoną tabelę przestawną, którą potrzebujemy dalej analizować. Okazuje się, że mamy do tego szereg narzędzi, które warto wykorzystywać.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 24/2020

Weryfikacja statusu płatności w Power Query

CiRZ_5-6_28.jpg

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Odpowiadamy za sprawy księgowe w firmie i potrzebujemy trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o kontrolę spływających płatności od klientów. Wystawiamy setki dokumentów sprzedażowych w programie transakcyjnym, a informacje o płatnościach otrzymujemy w postaci wyciągów z banków. Potrzebujemy „zderzyć” ze sobą te dane, aby wiedzieć który klient zalega z płatnością, a który jest przykładem do naśladowania. Niestety używany system nie pozwala nam na prostą weryfikację. Co robimy? Sięgamy po Excela i Power Query.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama