Podczas tworzeniu planów inwestycji w firmie należy rozpatrywać planowane przedsięwzięcie w dwóch ujęciach wynikowym i gotówkowym . W wynikowym z jednej strony pokazywane są przychody jakie firma spodziewa się dzięki niej osiągnąć , z drugiej strony oczywiście koszty, które należy ponieść w celu realizacji nowego przedsięwzięcia. Jak wiadomo przychody nie są jednoznaczne z wpływami , a koszty z wydatkami . Dlatego tez druga perspektywa planowanej inwestycji to podejście gotówkowe złożone z wpływów i wydatków. Dodatkowo może my wprowadzić klasyfikacje kosztów i wydatków na capexy (tworzą one wartość majątku) oraz opexy (koszty ponoszone na użytkownie i eksploatacje przedmiotu inwestycji).

Budżetowanie inwestycji - perspektywa wynikowa i przepływów pieniężnych

Na rysunku numer 1 przedstawiony został wzór planu inwestycji, który podzielony jest na dwie główne części:

  1. Wynikową – tutaj ujmowane są jedynie przychody i koszty
  2. Rachunek przepływów pieniężnych (gotówkową) – tutaj ujmowane są wpływy i wydatki

Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Pobierz pliki:

Zobacz również

Tylko on-line nr 27/2021

Wykresy wodospadowe w praktyce

Wykresy są często nieodłącznym narzędziem wykorzystywanym przy różnego rodzaju raportach. Ich zadaniem jest zarówno przekazać pewne merytoryczne dane, jak również przyciągnąć uwagę odbiorcy. Jako że większość z nas jest wzrokowcami, to dobrze stworzony wykres pozwoli zapamiętać najważniejsze dane czy różne zależności.

Czytaj więcej

Pętle w Excelu

Pętle w Excelu

Język VBA (ang. Visual Basic for Applications) jest językiem programowania obsługującym aplikacje pakietu Microsoft Office, do których należy m.in. Excel. Celem pracy w VBA jest automatyzacja zadań wykonywanych na dokumentach za pomocą makropoleceń. Jednym z podstawowych narzędzi dostępnych w VBA są pętle.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama