Tabele przestawne są jednym z wygodniejszych sposobów na analizę dużej ilości danych w Excelu. Mają bardzo wiele funkcjonalności i choć napisano na ich temat wiele opracowań – a każdy, kto korzysta z Excela, potrafi je wstawić i wykonać na nich podstawowe operacje – to warto rozszerzać swoją wiedzę o nich, ponieważ dzięki temu może się okazać, że te „zwykłe” tabele przestawne przydadzą się częściej i podniosą jakość naszych raportów.

Analiza danych z wykorzystaniem tabeli przestawnej

Jak wiadomo, tabela przestawna umożliwia agregację dużej ilości danych w wybranych wariantach.

Dzięki niej można bez wysiłku:

  • podsumować wartości w wybranej grupie danych, czyli zbudować klasyczną tabelę przestawną, która pokaże sumę z wybranych danych,
  • zestawić ze sobą dane w dowolnej konfiguracji (np. porównać grupy towarowe w podziale na sprzedawców czy rejony),
  • zliczyć liczbę wystąpień rekordów wybranych elementów (np. żeby dowiedzieć się, ile razy w zestawieniu wystąpił konkretny element),
  • wstawić dodatkowe obliczenia (np. udział procentowy, odchylenie, średnią i inne),
  • sprawdzić, jakie w ogóle rekordy pojawiły się w posiadanych danych, żeby na ich podstawie zbudować np. listy rozwijane.

Dodatkowo można wykorzystać tabelę przestawną do najróżniejszych analiz, w tym do zbudowania tzw. dashboardów, które będą dynamicznie zmieniać prezentowane informacje w zależności od potrzeb zarządczych. Do tych zestawień można także dołączyć wykres zbudowany na podstawie tabeli przestawnej, dzięki czemu dane prezentowane na nim będą się zmieniać wraz ze zmianą filtrów w tabeli.

Analiza danych księgowych w tabeli przestawnej

Dane księgowe zazwyczaj zawierają bardzo dużą liczbę rekordów danych. Wyciągi z kont, pozycje z faktur, informacja o obiektach kontrolingowych (w SAP są to np. MPK, czyli miejsca powstawania kosztów albo zlecenia kontrolingowe), które dzielą dane księgowe na dodatkowe kategorie, według których zwykle przygotowuje się analizy zarządcze. Robienie analiz na takich dużych eksportach danych byłoby trudne, gdyby nie tabela przestawna.

Wstawianie tabeli przestawnej

W poniższym przykładzie dane dotyczące kosztów reprezentacji i reklamy zostały wklejone do arkusza o nazwie „Dane z SAP” (Rysunek 1). Aby wstawić tabelę przestawną, wystarczy zaznaczyć cały obszar z danymi i z menu Wstawianie wybieramy: Tabela przestawna.

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 27/2021

Wykresy wodospadowe w praktyce

Wykresy są często nieodłącznym narzędziem wykorzystywanym przy różnego rodzaju raportach. Ich zadaniem jest zarówno przekazać pewne merytoryczne dane, jak również przyciągnąć uwagę odbiorcy. Jako że większość z nas jest wzrokowcami, to dobrze stworzony wykres pozwoli zapamiętać najważniejsze dane czy różne zależności.

Czytaj więcej

Pętle w Excelu

Pętle w Excelu

Język VBA (ang. Visual Basic for Applications) jest językiem programowania obsługującym aplikacje pakietu Microsoft Office, do których należy m.in. Excel. Celem pracy w VBA jest automatyzacja zadań wykonywanych na dokumentach za pomocą makropoleceń. Jednym z podstawowych narzędzi dostępnych w VBA są pętle.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama