Temat związany z formatowaniem komórek jest bardzo złożony, ponieważ obejmuje m.in. takie wątki jak formatowanie niestandardowe, style czy motywy. W artykule przedstawiono najciekawsze zagadnienia związane z formatowaniem komórek w Excelu.

W niniejszym opracowaniu pokażę kilka przydatnych sztuczek, które usprawniają pracę w Excelu.

Porada 1. Zwodnicze zaokrąglanie liczb po przecinku

Bardzo częstym błędem początkujących użytkowników jest przyjęcie, że to, co widzimy na ekranie jest rzeczywistą liczbą. Takie założenie jest mylne i często prowadzi do nieprzewidzianych problemów, które trudno namierzyć. Widok 1 pokazuje fragment arkusza, którego celem jest wyliczenie ceny sprzedaży na podstawie ceny zakupu. Przed wykonaniem tej operacji cena zakupu musi zostać zaokrąglona w górę do pełnych złotówek. Komórka C2 pokazuje cenę zakupu sformatowaną w sposób walutowy, bez miejsc po przecinku. Komórka D2 zawiera formułę =ZAOKR.GÓRA(A2;0). Pomimo że w obu przypadkach widzimy na ekranie kwotę 25 zł, to jednak cena sprzedaży jest różna (w obu przypadkach do tych kwot dodaliśmy 50% marży). Jak możemy się przekonać, patrząc na widok 1, liczba, którą widzimy nie jest tą, na której operuje formuła. Rzeczywistą wartość możemy zaobserwować na pasku formuły i to musi zapamiętać każdy początkujący użytkownik Excela.

Porada 2. Szybkie usuwanie formatów liczbowych i obramowań

Excel pozwala bardzo szybko przywrócić format ogólny dla liczb, bez usuwania innych elementów formatowania (np. kolor czcionki, kolor wypełnienia, pogrubienie, podkreślenie, kursywa). Ten bardzo przydatny skrót to Ctrl+Shift+`. Drugim bardzo pomocnym skrótem jest Ctrl+Shift+-. Ta kombinacja trzech klawiszy pozwala na usunięcie obramowania w zaznaczonym zakresie komórek. Widok 2 bardzo ładnie pokazuje działanie tych dwóch skrótów. Pierwsza tabela to nasza sformatowana tabelka źródłowa. Tabela środkowa to efekt zastosowania pierwszego z opisanych skrótów. Widzimy, że zachowane zostało pogrubienie, kursywa i kolor wypełnienia w nagłówkach. Zniknęły natomiast formaty: walutowy i procentowy. Ostatnia tabelka to tak naprawdę nasza tabela źródłowa po zastosowaniu drugiego skrótu. Jak widać, wszelkie formatowanie zostało zachowane, usunięto jedynie obramowanie.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Technologie informatyczne wspierające prowadzenie biznesu - case study branży spożywczej

MC_65_24.jpg

Przedsiębiorstwa dysponują dziś większą ilością danych niż kiedykolwiek. Nigdy w historii ani nie zbierały, ani nie raportowały tylu informacji podatkowych czy gospodarczych. W wielu branżach kontrola jakości nigdy nie była na tak zaawansowanym poziomie. Jednak by przetworzyć i właściwie zanalizować tak duże zasoby danych, trzeba wykorzystać technologie: systemy analityczne, systemy wspierające przetwarzanie informacji zgodnie z obowiązującymi przepisami na przykład w zakresie finansów i księgowości czy kadr i płac, a także systemy pozwalające na połączenie danych spływających z różnych źródeł – produkcji, magazynów i sprzedaży.

Czytaj więcej

SAP w branży logistycznej - to logiczne!

MC_65_29.jpg

SAP jest systemem klasy ERP, łączącym wszystkie obszary działalności przedsiębiorstwa. Składa się z wielu modułów, które odpowiadają obszarom działalności przedsiębiorstwa, takim jak: logistyka i produkcja, kadry i płace, finanse i controlling. Główną zaletą wdrożenia systemu ERP, takiego jak SAP, jest zgromadzenie wszystkich potrzebnych informacji w jednym miejscu. Dzięki wdrożeniu SAP-a uprawnieni pracownicy znajdą w systemie komplet danych źródłowych i wynikowych. Takie podejście sprawia, że branża logistyczna może jeszcze skuteczniej wpływać na efektywne działanie całego przedsiębiorstwa oraz na ciągłe ulepszanie wyników sprzedażowych.

Czytaj więcej

Model do obliczania amortyzacji w Excelu

CiRZ_240_30.jpg

Amortyzacja środków trwałych jest jednym z kosztów, którego wielkość jesteśmy w stanie zaplanować. I choć w dzisiejszych czasach większość programów księgowych ma wbudowane narzędzie do planowania amortyzacji, może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni wykorzystać w tym celu program Excel. Niniejszy artykuł ma za zadanie pokazać, jak takie narzędzie można zbudować.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama