Temat związany z formatowaniem komórek jest bardzo złożony, ponieważ obejmuje m.in. takie wątki jak formatowanie niestandardowe, style czy motywy. W artykule przedstawiono najciekawsze zagadnienia związane z formatowaniem komórek w Excelu.

W niniejszym opracowaniu pokażę kilka przydatnych sztuczek, które usprawniają pracę w Excelu.

Porada 1. Zwodnicze zaokrąglanie liczb po przecinku

Bardzo częstym błędem początkujących użytkowników jest przyjęcie, że to, co widzimy na ekranie jest rzeczywistą liczbą. Takie założenie jest mylne i często prowadzi do nieprzewidzianych problemów, które trudno namierzyć. Widok 1 pokazuje fragment arkusza, którego celem jest wyliczenie ceny sprzedaży na podstawie ceny zakupu. Przed wykonaniem tej operacji cena zakupu musi zostać zaokrąglona w górę do pełnych złotówek. Komórka C2 pokazuje cenę zakupu sformatowaną w sposób walutowy, bez miejsc po przecinku. Komórka D2 zawiera formułę =ZAOKR.GÓRA(A2;0). Pomimo że w obu przypadkach widzimy na ekranie kwotę 25 zł, to jednak cena sprzedaży jest różna (w obu przypadkach do tych kwot dodaliśmy 50% marży). Jak możemy się przekonać, patrząc na widok 1, liczba, którą widzimy nie jest tą, na której operuje formuła. Rzeczywistą wartość możemy zaobserwować na pasku formuły i to musi zapamiętać każdy początkujący użytkownik Excela.

Porada 2. Szybkie usuwanie formatów liczbowych i obramowań

Excel pozwala bardzo szybko przywrócić format ogólny dla liczb, bez usuwania innych elementów formatowania (np. kolor czcionki, kolor wypełnienia, pogrubienie, podkreślenie, kursywa). Ten bardzo przydatny skrót to Ctrl+Shift+`. Drugim bardzo pomocnym skrótem jest Ctrl+Shift+-. Ta kombinacja trzech klawiszy pozwala na usunięcie obramowania w zaznaczonym zakresie komórek. Widok 2 bardzo ładnie pokazuje działanie tych dwóch skrótów. Pierwsza tabela to nasza sformatowana tabelka źródłowa. Tabela środkowa to efekt zastosowania pierwszego z opisanych skrótów. Widzimy, że zachowane zostało pogrubienie, kursywa i kolor wypełnienia w nagłówkach. Zniknęły natomiast formaty: walutowy i procentowy. Ostatnia tabelka to tak naprawdę nasza tabela źródłowa po zastosowaniu drugiego skrótu. Jak widać, wszelkie formatowanie zostało zachowane, usunięto jedynie obramowanie.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tylko on-line nr 22/2020

Planowanie płynności finansowej w Excelu

CiRZ_12_16.jpg

Planowanie i kontrolowanie płynności finansowej firmy jest jednym z ważniejszych zadań, jakie stają przed analitykami finansowymi po to, by przedsiębiorstwo mogło działać spokojnie i bez zakłóceń. Do oszacowania kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz zaplanowania płynności finansowej wykorzystuje się szereg formuł i narzędzi. Jednym z nich jest oczywiście Excel.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 22/2020

Funkcje finansowe w programie Excel

CiRZ_1_2020_22.jpg

Spośród wielu różnych dostępnych w programie Excel funkcji dość liczną grupę stanowią funkcje finansowe. Najogólniej rzecz biorąc służą nam one do tego, by w prosty sposób móc policzyć różne wskaźniki związane z finansami oraz inwestycjami.

Czytaj więcej

Porównanie zawartości skoroszytów za pomocą dodatku Inquire

INFO_22_67.jpg

Program MS Excel jest często wykorzystywany m.in. do tworzenia biznesplanów, budżetów czy zaawansowanych modeli finansowych. Wszystkie te formy skoroszytów wymagają od użytkownika wypełnienia setek, a nawet tysięcy komórek znajdujących się w licznych arkuszach. Wspomniane pliki, zanim uzyskamy ich wersję finalną, powstają w wielu wersjach wstępnych, które nierzadko są modyfikowane przez różne osoby.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama