Wielu użytkowników Excela dzieli swoje życie analityczne na „PRZED Power Query” i „PO Power Query”. Power Query zastaje firmę manualnie aktualizowaną, a zostawia zautomatyzowaną (przynajmniej w obszarze raportowania). Ci bardziej zaawansowani wracają jednak po jakimś czasie z pytaniem, jak sprawić, aby zapytania Power Query działały szybciej.

Dla tych, którzy wyłączyli już ładowanie niepotrzebnych danych (Załaduj do… > Tylko połączenie) i zastanawiają się, jak przyspieszyć zapytania, prezentujemy 11 praktycznych pomysłów.

Pomysł #1: Przejdź na 64-bitowy Excel lub Power BI

Wersja 32-bitowa ogranicza się do 4 GB RAM, a wersja 64-bitowa potrafi efektywniej wykorzystać dostępną pamięć roboczą.

Reinstalację w dużej firmie trzeba zwykle zlecić w IT. Zanim to zrobisz, sprawdź z kolegami z IT, czy Excel 64-bitowy nie wchodzi w konflikt z wykorzystywanymi w twojej organizacji nakładkami na Excel od dostawców zewnętrznych, które często są tylko 32-bitowe.

Pomysł #2: Przejdź z plików Excel na CSV

Pobierając dane z systemu źródłowego (np. SAP), masz wybór co do rozszerzenia pliku i jego typu. Zamiast pliku programu Excel wybierz plik tekstowy (np. CSV). Dzięki prostszej strukturze pliki tekstowe są kilkukrotnie szybciej procesowane przez Power Query.

Pomysł #3: Zignoruj sprawdzanie prywatności

Jeśli pracujesz z danymi na dysku sieciowym, Excel zapyta, jak bezpiecznie ma je traktować. Okazuje się, że nasz wybór ma wpływ na wydajność Power Query.

Pomysł #4: Pomyśl nad kolejnością operacji i liczbą kroków

W uproszczeniu: każdy krok przechowuje pełen obraz naszych danych. Jeśli kroków i zapytań jest dużo, ich przetwarzanie w pamięci będzie trwało. Dlatego pomyśl nad kolejnością operacji i ich powtarzalnością: najpierw nagraj usuwanie kolumn, grupowanie czy filtrowanie.

Nagraj kroki podobne jednocześnie (np. Zmieniono typ danych, Zmieniono nazwy nagłówków)

Full access available for logged users only. Log in or select the best subscription option here..

Log in Order a subscription
Favorites Print

Also check

Open access On-line only no. 20/2019

Osadzenie pliku video w arkuszu

Przeglądając różne strony poświęcone Excelowi, czasami spotykam się z plikami, które zawierają animację wideo. Zastanawiam się, w jaki sposób to działa. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że w arkuszu kalkulacyjnym można zamieszczać animacje flash. Czy istnieje sposób na to, aby zamieszczać w nim pliki wideo, np. z serwisu YouTube?

Read more
On-line only no. 20/2019

Jak tworzyć użyteczne KPI?

CiRZ_07-08_9.jpg

Monitoring działalności firmy z użyciem kluczowych wskaźników efektywności (z ang. Key Performance Indicators, KPI) praktykowany jest w wielu przedsiębiorstwach. Z założenia wskaźniki KPI mają pomóc menedżerom w realizowaniu strategii firmy, prowadząc ją ku ściśle określonym celom. Aby zadanie to mogło stać się wykonalne wskaźniki, którymi posługują się zarządzający powinny być dobrze zdefiniowane i właściwie zaprezentowane.

Read more
On-line only no. 20/2019

Prognozowanie sprzedaży w Excelu

CiRZ_07-08_20.jpg

Prognozowanie sprzedaży polega na tym, że mając pewne dane historyczne chcielibyśmy stwierdzić na ich podstawie, jak będzie wyglądała wielkość sprzedaży w kolejnych okresach. Przygotowywanie prognozy, etap po etapie, omówiono w poniższym artykule.

Read more

Current issue

Go to

Partners

Advertisement