Wielu użytkowników Excela dzieli swoje życie analityczne na „PRZED Power Query” i „PO Power Query”. Power Query zastaje firmę manualnie aktualizowaną, a zostawia zautomatyzowaną (przynajmniej w obszarze raportowania). Ci bardziej zaawansowani wracają jednak po jakimś czasie z pytaniem, jak sprawić, aby zapytania Power Query działały szybciej.

Dla tych, którzy wyłączyli już ładowanie niepotrzebnych danych (Załaduj do… > Tylko połączenie) i zastanawiają się, jak przyspieszyć zapytania, prezentujemy 11 praktycznych pomysłów.

Pomysł #1: Przejdź na 64-bitowy Excel lub Power BI

Wersja 32-bitowa ogranicza się do 4 GB RAM, a wersja 64-bitowa potrafi efektywniej wykorzystać dostępną pamięć roboczą.

Reinstalację w dużej firmie trzeba zwykle zlecić w IT. Zanim to zrobisz, sprawdź z kolegami z IT, czy Excel 64-bitowy nie wchodzi w konflikt z wykorzystywanymi w twojej organizacji nakładkami na Excel od dostawców zewnętrznych, które często są tylko 32-bitowe.

Pomysł #2: Przejdź z plików Excel na CSV

Pobierając dane z systemu źródłowego (np. SAP), masz wybór co do rozszerzenia pliku i jego typu. Zamiast pliku programu Excel wybierz plik tekstowy (np. CSV). Dzięki prostszej strukturze pliki tekstowe są kilkukrotnie szybciej procesowane przez Power Query.

Pomysł #3: Zignoruj sprawdzanie prywatności

Jeśli pracujesz z danymi na dysku sieciowym, Excel zapyta, jak bezpiecznie ma je traktować. Okazuje się, że nasz wybór ma wpływ na wydajność Power Query.

Pomysł #4: Pomyśl nad kolejnością operacji i liczbą kroków

W uproszczeniu: każdy krok przechowuje pełen obraz naszych danych. Jeśli kroków i zapytań jest dużo, ich przetwarzanie w pamięci będzie trwało. Dlatego pomyśl nad kolejnością operacji i ich powtarzalnością: najpierw nagraj usuwanie kolumn, grupowanie czy filtrowanie.

Nagraj kroki podobne jednocześnie (np. Zmieniono typ danych, Zmieniono nazwy nagłówków)

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 22/2020

Planowanie płynności finansowej w Excelu

CiRZ_12_16.jpg

Planowanie i kontrolowanie płynności finansowej firmy jest jednym z ważniejszych zadań, jakie stają przed analitykami finansowymi po to, by przedsiębiorstwo mogło działać spokojnie i bez zakłóceń. Do oszacowania kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz zaplanowania płynności finansowej wykorzystuje się szereg formuł i narzędzi. Jednym z nich jest oczywiście Excel.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 22/2020

Funkcje finansowe w programie Excel

CiRZ_1_2020_22.jpg

Spośród wielu różnych dostępnych w programie Excel funkcji dość liczną grupę stanowią funkcje finansowe. Najogólniej rzecz biorąc służą nam one do tego, by w prosty sposób móc policzyć różne wskaźniki związane z finansami oraz inwestycjami.

Czytaj więcej

Porównanie zawartości skoroszytów za pomocą dodatku Inquire

INFO_22_67.jpg

Program MS Excel jest często wykorzystywany m.in. do tworzenia biznesplanów, budżetów czy zaawansowanych modeli finansowych. Wszystkie te formy skoroszytów wymagają od użytkownika wypełnienia setek, a nawet tysięcy komórek znajdujących się w licznych arkuszach. Wspomniane pliki, zanim uzyskamy ich wersję finalną, powstają w wielu wersjach wstępnych, które nierzadko są modyfikowane przez różne osoby.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama