Wyznaczanie dominanty

Tylko on-line nr 21/2019

W obliczeniach statystycznych czasami potrzebujemy podać wartość liczbową (np.: pensję), która się najczęściej pojawiała, czyli dominantę. My zajmiemy się jej wyznaczaniem w Excelu, za pomocą funkcji dostępnych od Excela 2010.

Są to:
WYST.NAJCZĘŚCIEJ.WART i WYST.NAJCZĘŚCIEJ.TABL.

Tym funkcjom podajemy zestawy liczb, czyli ręcznie wpisane liczby lub zakresy komórek zawierające liczby. Na podstawie tych danych funkcje wyszukują liczby, które najczęściej występują w danych, tylko funkcja WYST.NAJCZĘŚCIEJ.WART zwróci zawsze tylko 1 wynik (pierwszą najczęściej występującą liczbę jaką znajdzie), a funkcja WYST.NAJCZĘŚCIEJ.TABL może zwrócić tablicę liczb jeśli najczęściej występujących liczb jest więcej.
Omówmy to dokładniej na przykładowych małych zestawach danych (rys. 1).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Pobierz pliki:

Zobacz również

Tylko on-line nr 21/2019

Porównywanie po wielkości liter

Czy w Excelu "Ciasteczka" i "ciasteczka" to to samo? Czy Excel zwraca uwagę na wielkość liter?

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 21/2019

Szybkie tworzenie wielu zdefiniowanych nazw

Aby poprawić czytelność formuł i ułatwić ich zrozumienie często wykorzystuje się nazwy zdefiniowane. Pozwalają one na nazwanie określonych komórek, zakresów, stałych lub formuł w Excelu.

Czytaj więcej

Dopasowanie paska formuł do długości formuły

Rozbudowane modele finansowe, budżety, czy raporty opierają się na formułach, których długość może się znacząco różnić. Jedne z formuł bywają bardzo długie inne mieszczą się w obrębie standardowego paska formuł.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama