Wyznaczanie dominanty

Tylko on-line nr 21/2019

W obliczeniach statystycznych czasami potrzebujemy podać wartość liczbową (np.: pensję), która się najczęściej pojawiała, czyli dominantę. My zajmiemy się jej wyznaczaniem w Excelu, za pomocą funkcji dostępnych od Excela 2010.

Są to:
WYST.NAJCZĘŚCIEJ.WART i WYST.NAJCZĘŚCIEJ.TABL.

Tym funkcjom podajemy zestawy liczb, czyli ręcznie wpisane liczby lub zakresy komórek zawierające liczby. Na podstawie tych danych funkcje wyszukują liczby, które najczęściej występują w danych, tylko funkcja WYST.NAJCZĘŚCIEJ.WART zwróci zawsze tylko 1 wynik (pierwszą najczęściej występującą liczbę jaką znajdzie), a funkcja WYST.NAJCZĘŚCIEJ.TABL może zwrócić tablicę liczb jeśli najczęściej występujących liczb jest więcej.
Omówmy to dokładniej na przykładowych małych zestawach danych (rys. 1).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Pobierz pliki:

Zobacz również

Tylko on-line nr 23/2020

Wygodny sposób na zaznaczanie wielu komórek

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 23/2020

Wstawianie obrazka w komentarzu

Bazę danych, np. o produktach, prowadzoną w Excelu można wzbogacić o dodatkową informację w postaci grafiki danej pozycji. Aby nie zajmowała ona zbyt dużo miejsca w arkuszu, warto umieścić ją w dymku komentarza. Takie rozwiązanie pozwoli na szybką i łatwą w obsłudze identyfikację danego produktu.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 23/2020

Zapisywanie pliku z automatycznym tworzeniem kopii zapasowej

Automatyczne tworzenie kopii zapasowych jest jedną z ciekawszych funkcjonalności, jakie można wykorzystać podczas pracy nad dokumentami pakietu Office.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama