Jednym z podstawowych narzędzi dostępnych w tabeli przestawnej jest opcja filtra. Jej użycie pozwala na szybkie zawężenie zakresu analizowanych danych. Posługiwanie się filtrem założonym na określone dane, może w niektórych sytuacjach prowadzić do mylnej interpretacji otrzymanych wyników.

Przedstawiony efekt można zaobserwować na przykładzie dwóch tabel przestawnych utworzonych na bazie jednakowych danych (Rysunek 1). Na jednej z tabel zastosowano filtr, który zawęził zakres prezentowanych produktów, do trzech pozycji o największej sprzedaży. Skutek zastosowania filtra widoczny jest zarówno w zmianie wartości procentowej struktury sprzedaży produktów jak i jej nominalnego podsumowania.

Rysunek 1. Użycie filtra w tabeli przestawnej. Źródło: Opracowanie własne.

Pozostałe 68% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Tylko on-line nr 26/2021

Wstawianie danych z obrazu

W praktyce pracy biurowej obieg dokumentów w wersji papierowej staje się coraz bardziej ograniczany. Trend przekazywania informacji na nośnikach cyfrowych niewątpliwe podyktowany jest względami ekologicznymi jak i czysto praktycznymi. Mimo to w wielu sytuacjach zdarza się, że dane, które finalnie powinny znajdować się np. w Excelu swoje źródło posiadają na kartce papieru. W zaistniałym przypadku użytkownik, który np. z otrzymanych danych chciałby wykonać wykres, szczegółowo je przeanalizować lub uporządkować, do tej pory zmuszony był do ręcznego ich przepisania do arkusza kalkulacyjnego.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 25/2020

Personalizowane kryteria sortowania w tabeli przestawnej

Kiedy dodajemy pole tabeli przestawnej do obszaru kolumn lub wierszy, Excel automatycznie sortuje otrzymane dane w kolejności alfabetycznej. Czasami zdarza się, że uzyskana w ten sposób kolejność danych nie spełnia naszych oczekiwań. Aby posortować dane z zachowaniem ich właściwej kolejności należy wykorzystać jedną z dodatkowych opcji sortowania dostępną również dla danych znajdujących się w tabelach przestawnych.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama