Wykres pociskowy w Excelu - wizualizacja kluczowych wskaźników efektywności

Zarządzanie przedsiębiorstwem jest nie lada wyzwaniem. Do podejmowania codziennych, operacyjnych decyzji wystarczy doświadczenie czy też intuicja menedżerska. Jednak jeśli chodzi o decyzje strategiczne, mające wpływ na dalszy rozwój firmy, potrzebne już są raporty. Istotnym elementem są między innymi wskaźniki KPI (ang. Key Performance Indicators). Wybranych pięć wskaźników przedstawionych zostanie na wykresie w formie graficznej, który będzie idealny do wstawienia do dashboardu, zwanego również kokpitem menedżerskim.

Przygotowanie danych wejściowych (wybór priorytetowych KPI)

W przedsiębiorstwie wyznacza się wiele ważnych wskaźników, które mierzą poszczególne obszary działalności. Wyłonienie tych najistotniejszych pozwoli skupić się na kluczowych problemach, nie zaciemniając obrazu pozostałymi. Wybór pada na pięć wskaźników (Rysunek 1).

Każdy z nich ma określony cel, do którego firma chce dążyć, jak również kryteria w formie przedziałów, według których otrzymany wynik w danym miesiącu jest oceniany, a następnie analizowany (Rysunek 2).

Kryteria podzielimy na trzy przedziały. Wynik będzie:

  • Mierny – 1/3 wyznaczonego celu;
  • Optymalny – 2/3 wyznaczonego celu;
  • Pożądany – pozostała część, czyli różnica 1 oraz sumy poprzednich kryteriów.

Wstawiamy powyższe obliczenia do tabeli do pierwszego wiersza (Rysunek 3), a następnie przeciągamy w dół i otrzymujemy przygotowaną tabelę (Rysunek 4).

Wykres pociskowy

Wykres pociskowy sprawdza się jako narzędzie do prezentacji stopnia realizacji postawionych celów.

Pierwszym krokiem do stworzenia takiego wykresu będzie zaznaczenie tabeli z danymi oraz wstawienie do arkusza wykresu kolumnowego skumulowanego (Rysunek 5).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy