Modele dyskryminacyjne w praktyce

INFO_10_str_28.jpg

W niniejszym artykule omówiony zostanie sposób działania modeli oceny zagrożenia upadłością przedsiębiorstw. Nie ulega wątpliwości, jak ważna jest zdolność firmy do kontynuowania działalności, co w końcu jest jednym z pierwszych stwierdzeń w badaniu sprawozdania finansowego. Dodatkowym atutem stosowania modeli wczesnego ostrzegania jest prostota ich użycia, jako że nie musimy dysponować specjalistyczną wiedzą w zakresie statystyki czy ekonometrii, by móc je stosować i interpretować. Jest to tym bardziej istotne, ponieważ okazuje się, że główną przyczyną upadłości przedsiębiorstw nie jest niska rentowność czy jej brak, tylko problemy z wypłacalnością i regulowaniem bieżących zobowiązań. Zatem warto wypracować sobie narzędzia, by jak najwcześniej takie sygnały wyłapać i w porę na nie reagować.

Prekursorem badań nad modelami wczesnego ostrzegania był amerykański naukowiec E. Altman, który starał się wypracować model próbujący oszacować prawdopodobieństwo bankructwa w ciągu dwóch kolejnych lat.

Model ten wykorzystywał kilka łatwych do policzenia wskaźników opartych głównie na rachunku wyników i bilansie, mających na celu pokazać kondycję finansową przedsiębiorstwa. Model Altmana, nazywany też indeksem Z-score, powstał w 1968 r. i był dość często stosowany, głównie w Stanach Zjednoczonych.

Pierwotna postać modelu składała się z pięciu wskaźników:

X1 = working capital/total assets,

X2 = retained earnings/total assets,

X3 = earnings before interest and taxes/total assets,

X4 = market value of equity/total liabilities,

X5 = sales/total assets.

Przykładając odpowiednie wagi do poszczególnych komponentów, otrzymujemy wzór, za pomocą którego jesteśmy w stanie oszacować ryzyko bankructwa:

Z = 1,2X1 + 1,4X2 + 3,3X3 + 0,6X4 + 0,999X5

Jako wynik powyższego równania otrzymujemy indeks segmentujący badane przedsiębiorstwo do jednej z trzech stref:

Z > 2,99 – strefa bezpieczeństwa,

1,81 < Z < 2,99 – „szara strefa”,

Z < 1,81 – zagrożenie upadłością.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Załączniki do artykułu
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy