KNIME Analytics Platform – pierwsze workflow, przeciętne wynagrodzenia i emerytury w Polsce

Zapraszam do kolejnej części cyklu na temat platformy analitycznej KNIME1. Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z tą nazwą, pozwól, że przedstawię temat w dużym skrócie.

KNIME jest potężnym narzędziem do pracy z danymi. Doskonale obrazuje to Rysunek 1. Zbyt ogólnie? Zatem rozwińmy. KNIME umożliwia modelowanie procesów przetwarzania i analizy danych, jednocześnie nie wymaga od użytkownika doświadczenia programistycznego i nie zmusza do wykupienia subskrypcji, gdyż jest open source.

Do tej pory poznaliśmy środowisko w podstawowym stopniu. Przypomnijmy. Instalacja, Interfejs (GUI), wczytywanie danych z plików, najczęściej stosowane węzły (nodes) do transformacji danych oraz kilka mniej lub bardziej użytecznych elementów.

W rzeczy samej, tyle wystarczy, aby użyć KNIME np. do przeanalizowania przeciętnych wynagrodzeń i emerytur w ostatnich 15 latach w Polsce (trend, relacje, różnice terytorialne). Oczywiście można tego dokonać również w Excelu, Pythonie, chmurze R-Brain.io, serwisie data.world itd. Niemniej niniejszy cykl poświęcony jest oprogramowaniu KNIME. Dzięki temu mamy okazję poczuć charakter pracy z KNIME, poznać jego zalety i wady oraz ocenić potencjał zastosowań, pracując z danymi na co dzień.

Do realizacji wspomnianego celu skorzystamy z danych udostępnianych w ramach jednego z systemów GUS2 – Banku Danych Lokalnych – największej bazy danych o gospodarce, społeczeństwie i środowisku (Rysunek 2).

Pozyskanie danych

Dane o wynagrodzeniach i emeryturach dostępne są w ramach systemu Banku Danych Lokalnych3. Nie musimy się rejestrować, gdyż domyślny użytkownik „Gość” oferuje przegląd i eksport danych.

Na stronie głównej https://bdl.stat.gov.pl wybieramy „Dane według dziedzin” (Rysunek 3).

Następnie kolejno przechodzimy do danych według kategorii, grup i podgrup (Rysunek 4):

 • WYNAGRODZENIA I ŚWIADCZENIA SPOŁECZNE
  • ŚWIADCZENIA SPOŁECZNE
   • Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto
  • WYNAGRODZENIA
   • Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto

Interfejs serwisu jest dość intuicyjny, wystarczy zaznaczyć zakres danych (Rysunek 5):

 • czasowy (np. lata),
 • informacyjny (np. grupy towarów…),
 • terytorialny (np. województwa).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy