Excel narzędzia w zarządzaniu

Zastosowanie narzędzia Solver w procesie optymalizacji decyzji

Znalezienie idealnego rozwiązania dla badanego modelu i ręczne wprowadzanie coraz innych wartości liczbowych, to proces długi i pracochłonny. Nie jest wykluczone, że w pewnym momencie po prostu można do tego stracić cierpliwość i zrezygnować z dalszych poszukiwań. Na szczęście istnieje remedium, a jest nim Solver – dodatek do arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel. Optymalizacja z użyciem Solvera jest szybka i prosta, więc warto przyjrzeć się możliwościom, jakie on daje.
INFO_14_16.jpg

Aparat fotograficzny jako narzędzie wspierające wizualizację danych

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób można wykorzystać aparat fotograficzny do pracy w Excelu? A może poszedłeś o krok dalej i zacząłeś go systematycznie stosować? Masz wątpliwości, w jaki sposób używać zwykłego aparatu w arkuszu kalkulacyjnym? Znajomość i umiejętność wykorzystania tego narzędzia jest szczególnie przydatna w trakcie tworzenia różnego rodzaju raportów lub paneli menedżerskich.
CIRZ_226_34.jpg

Liczniki w programie Excel i Power BI

Bartosz Czapiewski   Informacja Zarządcza 14/2018 Tylko on-line

Wskaźniki o okrągłym kształcie w postaci liczników i mierników sprawdziły się w motoryzacji i lotnictwie, skąd trafiły do raportów biznesowych (stąd nazwy raportów na jeden ekran – dashboard i kokpit). Czy jednak ich zastosowanie w raportach, gdzie nie mamy do czynienia z danymi przekazywanymi w czasie rzeczywistym, których nie musimy śledzić kątem oka, nie jest zbyt daleko idącą metaforą? Pytanie, które należy sobie zadać, wprowadzając tego typu sposób prezentacji danych, brzmi: „Czy przedstawiają dane w najprostszy sposób, zajmując mało miejsca?”.

13_INFO_05.jpg

Ciemna strona VBA czyli makro na usługach cyberprzestępców

Każdego dnia jesteśmy zasypywani dziesiątkami, a nawet setkami wiadomości e-mail. Wydaje nam się normalnym postępowaniem to, że w pierwszej kolejności zajmujemy się rzeczami ważnymi i pilnymi. Dlatego najczęściej otwieramy otrzymaną wiadomość i pobieżnie przeglądamy jej treść. Następnie klikamy w załączony plik, bo przecież w nim musi być cenna informacja, skoro ktoś nam go przesłał. Niestety, okazuje się, że Word lub Excel znów „przeszkadza” w pracy, blokując zawartość załącznika. Nie zastanawiając się ani sekundy, klikamy, co trzeba, aby zobaczyć, co tak naprawdę jest w pliku. Ku naszemu zaskoczeniu załącznik działa prawidłowo, bo przecież nic nie wyświetla. Problem w tym, że działa i właśnie staliśmy się kolejną ofiarą cyberataku, którego celem jest kradzież danych lub przejęcie kontroli nad naszym komputerem…

13_INFO_09.jpg

VBA jako obiektowy język programowania

Każdy, kto popracuje dłużej z Excelem, natknie się na informacje o makrach, czyli języku programowania VBA (Visual Basic for Applications). Jest to język programowania stosowany w aplikacjach Microsoftu (m.in. Excel, Word, Access, PowerPoint), który działa niejako za kulisami tych aplikacji i umożliwia m.in. automatyzację wielu czynności. W tym artykule omówiona zostanie dokładniej jedna jego cecha, a mianowicie co znaczy, że jest to obiektowy język programowania.

13_INFO_13.jpg

Power Query – pobieranie i przekształcanie danych w Excelu bez VBA

Istnieje wiele różnych podejść do przygotowania danych do raportów w Excelu, a każdy użytkownik radzi sobie tak, jak potrafi. Są więc użytkownicy, którzy przygotowują dane metodą kopiuj–wklej. Są i tacy, którzy tworzą, kopiując tylko formuły. Najwybitniejsi proces częściowo zautomatyzowali z użyciem VBA. W artykule z kolei pokazujemy, jak można pobierać i przekształcać dane bez korzystania z VBA.

Wykres pociskowy w Excelu - wizualizacja kluczowych wskaźników efektywności

Zarządzanie przedsiębiorstwem jest nie lada wyzwaniem. Do podejmowania codziennych, operacyjnych decyzji wystarczy doświadczenie czy też intuicja menedżerska. Jednak jeśli chodzi o decyzje strategiczne, mające wpływ na dalszy rozwój firmy, potrzebne już są raporty. Istotnym elementem są między innymi wskaźniki KPI (ang. Key Performance Indicators). Wybranych pięć wskaźników przedstawionych zostanie na wykresie w formie graficznej, który będzie idealny do wstawienia do dashboardu, zwanego również kokpitem menedżerskim.

13_INFO_24.jpg

Funkcje służące do oceny dłużnych papierów wartościowych

Racjonalne inwestowanie w dłużne papiery wartościowe wymaga umiejętności wyznaczenia spodziewanej rentowności z tytułu ich zakupu. W momencie podejmowania decyzji zarówno o zakupie, jak i sprzedaży papieru wartościowego o charakterze dłużnym należy określić jego rentowność, opierając się na informacjach dotyczących prognozowanych przyszłych przepływów z tytułu posiadania tego papieru. Znając rentowność papieru wartościowego, można określić, czy jego cena jest odpowiednia i na tej podstawie dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty.

Archiwum

Polecamy