Określenia takie jak Business Intelligence, hurtownia danych, Data Mining etc. wydają się medialną podstawą dobrego raportowania korporacyjnego. Co więcej – coraz częściej postrzegane są one jako panaceum na problemy związane z przetwarzaniem i analizą informacji zarządczych.

Wykorzystanie BI w raportowaniu Controllingowym

Co do zasady, powyższe tezy mogą wydawać się prawdziwe, ponieważ z definicji Business Intelligence to proces, w którym dane zamieniane są na informacje, informacje w wiedzę, natomiast wiedza stanowi element budowania przewagi konkurencyjnej. W literaturze tematu przy definicji BI często wskazuje się na jego funkcjonalność, polegającą na udostępnieniu informacji zarządczej na każdym poziomie zarządzania z możliwością wykonania analizy.

Słuchając prezentacji wdrożeniowych, widzimy z reguły „zabłąkanego” menedżera, który nagle w raporcie odnajduje anomalie. Dzięki funkcjonalności BI szybko dociera do danych szczegółowych, wykonuje szybką analizę i odnajduje źródło problemu, ratując firmę przed negatywnymi konsekwencjami. Obraz iście idealny, jednak czy możliwy do zrealizowania? Pojawia się jeszcze jedno pytanie – gdzie w tej całej układance znajdują się działy finansów i controllingu, zwyczajowo odpowiedzialne za controlling i informację biznesową? Czy wdrożenie BI może być substytutem controllingu?

Zanim jednak spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, warto przyjrzeć się, jakie przesłanki stoją za rozwojem narzędzi typu BI. Z ewolucyjnego punktu widzenia systemy te są kolejnym etapem rozwoju zintegrowanych systemów informatycznych typu ERP. Rozwój tych systemów, coraz większa ilość przetwarzanych informacji postawiła nowe wyzwania przed systemami raportowania. W literaturze tematu bardzo dużo miejsca poświęca się roli IT. Przeciążone nadmiarem zadań związanych z przygotowaniem raportów – kierują zapytania do zdefiniowanych systemów BI. Z kolei systemy te mogą być obsługiwane przez laików informatycznych, przez co odciążają strudzonych programistów.

Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Źródło: Magazyn Controlling nr 20/2012

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Hurtowania danych. BI czy Excel?

Hurtowania danych. BI czy Excel?

Na rynku mamy wiele rozwiązań, które pozwalają usprawnić procesy przechowywania i wykorzystywania danych w celu przygotowania efektownej i precyzyjnej informacji zarządczej. Często pojawia się pytanie, które narzędzie będzie najbardziej skuteczne i czy warto inwestować w nowe narzędzia, skoro mamy do dyspozycji sprawdzonego i znanego Excela.

 

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 19/2019

Narzędzia IT SAP w analizie finansowej

Narzędzia IT SAP w analizie finansowej

Wyobraźmy sobie przedsiębiorstwo z oddziałami na całym świecie. Do tej pory do raportowania danych używano w nim narzędzia, którego kontrolowanie było utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. Na podstawie wprowadzanych do systemu danych obliczano m.in. rentowność firmy i premie dla danego oddziału. W takim przypadku podatność na manipulacje przy danych jest ogromna i stanowi realne zagrożenie. Aby je zminimalizować, potrzeba pełnej integracji systemów. Tylko one są w stanie zniwelować ryzyko ludzkiej pomyłki, nadużyć i opóźnień.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama