Jednym z wyróżników Power BI jest współpraca z całym środowiskiem Microsoftu. Użytkowników programu Excel szczególnie zaś interesuje, w jaki sposób można pracować wymiennie w obu narzędziach (pamiętaj: Excel nigdy nie umiera). W artykule przedstawiono najważniejsze sposoby powiązania obu środowisk.

Analizuj w Excelu (Analyze in Excel)

Analyze in Excel jest prostym sposobem na połączenie środowiska Power BI z elastycznością, którą daje program Excel. Raport opublikowany na witrynie Power BI możemy pobrać (Rysunek 1) w postaci pliku do otwarcia w Excelu (działa tylko z 64-bitową wersją Office). Po otwarciu możemy pracować w tabeli przestawnej (Rysunek 2) na opublikowanym na witrynie Power BI modelu danych wraz ze wszystkimi przygotowanymi tam miarami. Gotowy raport możemy zapisać w programie Excel jak normalny plik. Dane źródłowe są na bieżąco pobierane z witryny Power BI i nie są dostępne lokalnie. Do działania tej opcji wymagane jest konto Pro.

Raport pracuje jak zwykła tabela przestawna.

Publikuj do Power BI z Excela

Nowość w Office 365, która pozwala opublikować plik Excel jako plik Excel usługi Excel Online lub źródło danych do raportów (Rysunek 3). Obie opcje dają różne możliwości (patrz opis niżej).

Przypnij z Excela do Power BI (Pin to Power BI)

Masz tak skomplikowaną tabelę, że na pewno nie da jej się odtworzyć w Power BI? Nic straconego! Fragment pliku Excel (zakres komórek lub wykres) możesz przypiąć jako statyczny element (obraz) do pulpitu nawigacyjnego Power BI za pomocą dodatku Pin to Power BI (Rysunek 4). Dodatek pobierzesz na witrynie Power BI (Rysunek 5).

Tak opublikowany raport pojawi się na pulpicie na witrynie Power BI. Do działania tej opcji wymagane jest konto Pro.

 

Pozostałe 57% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Hurtowania danych. BI czy Excel?

INFO_20_34.jpg

Na rynku mamy wiele rozwiązań, które pozwalają usprawnić procesy przechowywania i wykorzystywania danych w celu przygotowania efektownej i precyzyjnej informacji zarządczej. Często pojawia się pytanie, które narzędzie będzie najbardziej skuteczne i czy warto inwestować w nowe narzędzia, skoro mamy do dyspozycji sprawdzonego i znanego Excela.

 

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 19/2019

Narzędzia IT SAP w analizie finansowej

MC_63_79.jpg

Wyobraźmy sobie przedsiębiorstwo z oddziałami na całym świecie. Do tej pory do raportowania danych używano w nim narzędzia, którego kontrolowanie było utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. Na podstawie wprowadzanych do systemu danych obliczano m.in. rentowność firmy i premie dla danego oddziału. W takim przypadku podatność na manipulacje przy danych jest ogromna i stanowi realne zagrożenie. Aby je zminimalizować, potrzeba pełnej integracji systemów. Tylko one są w stanie zniwelować ryzyko ludzkiej pomyłki, nadużyć i opóźnień.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 19/2019

Analityka wspierająca kulturę etycznego biznesu. Case study z obszaru windykacji

Wszyscy interesariusze funkcjonujący na rynku windykacyjnym zainteresowani są stabilnością tej branży oraz jej funkcjonowaniem opartym na fundamentach zapewniających etykę oraz rozwój gospodarczy. Jak to osiągnąć?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama