Na rynku mamy wiele rozwiązań, które pozwalają usprawnić procesy przechowywania i wykorzystywania danych w celu przygotowania efektownej i precyzyjnej informacji zarządczej. Często pojawia się pytanie, które narzędzie będzie najbardziej skuteczne i czy warto inwestować w nowe narzędzia, skoro mamy do dyspozycji sprawdzonego i znanego Excela.

 

Hurtowania danych. BI czy Excel?

MS Excel

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby tego podstawowego w wielu firmach narzędzia. Excel świetnie sobie radzi w wielu sytuacjach – możemy w nim przygotowywać fantastyczne raporty, analizy i zestawienia. Przy odrobinie wysiłku możemy stworzyć rozbudowane modele analityczne i budżetowe. Do tego jest łatwy w użyciu. Informacji o tym, jak z niego korzystać, jest mnóstwo. W księgarniach, Internecie, publikacjach branżowych znajdziemy mnóstwo opracowań, artykułów, a nawet gotowych rozwiązań, wystarczy tylko poszukać. Dlatego też nie będę się rozwodzić nad zaletami Excela. Niestety, wszystko wydaje się proste i wygodne do momentu, kiedy nie pojawi się potrzeba pracy na dużej ilości danych. I choć nowsze wersje Excela mają ponad milion wierszy, to każdy, kto próbował budować modele na choćby części tego zakresu, wie, że im więcej danych, tym większe problemy z przeliczaniem formuł, aktualizowaniem łączy i w ogóle pracą na takich arkuszach. Okazuje się, że są sytuacje, w których Excel zwyczajnie się nie sprawdzi. Do niektórych zastosowań zwyczajnie nie ma sensu go używać. W takich momentach warto zastanowić się nad wyborem innego rozwiązania.

Hurtownia danych (DW)

Hurtownia danych, czyli po angielsku Data Warehouse (DW), jest bazą danych, która może przechowywać ogromne ilości informacji z najróżniejszych źródeł: systemów operacyjnych, finansowych, handlowych, logistycznych, kadrowych czy innych, które funkcjonują w organizacji. Dane ładowane do hurtowni muszą być odpowiednio oczyszczone, sparametryzowane oraz zagregowane. Chodzi o to, by na końcu otrzymać magazyn poukładanych informacji, które można w łatwy sposób wyciągnąć i wykorzystać do tworzenia raportów i zestawień w zależności od różnych zmiennych i przedziałów czasowych. Kiedy warto się zastanowić nad wdrożeniem hurtowni danych? Na pewno wtedy, kiedy w przedsiębiorstwie przetwarza się duże ilości danych. Gdy mamy do czynienia z koniecznością układania ich w przedziałach czasowych lub w podziale na grupy tematyczne. Jeśli chcemy mieć możliwość dostępu do danych w wielu przekrojach czy wymiarach. Hurtownia umożliwi nam taką agregację. Uporządkuje informacje i przechowa w sposób spójny i jednorodny. Umożliwi eksplorację danych w myśl zasady „od ogółu do szczegółu”. Będzie świetnym źródłem do przygotowania analiz przekrojowych dających wiedzę o przedsiębiorstwie.

Warto jednak pamiętać, że hurtownia jest tylko składnicą poszczególnych rekordów z różnych źródeł i że zawiera dane ładowane z pewnym opóźnieniem. Nie jest systemem, który pracuje w czasie rzeczywistym, jej głównym zadaniem jest przechowywanie danych historycznych.

Business Intelligence (BI)

BI rozumiane jako warstwa prezentacyjna

Jest wiele definicji BI i w zależności od źródła można spotkać się z różnym jej rozumieniem. Dla niektórych BI to tak zwana górna warstwa architektury, czyli narzędzie, które umożliwia przygotowanie najróżniejszych raportów i analiz czy też pulpitów zarządczych.

BI rozumiana jako BI/DW

W niektórych przypadkach BI definiowane jest jako potężne narzędzie oparte na szeregu procesów i technologii, które pomaga zmienić surowe dane w wiedzę zarządczą, służącą do monitorowania sytuacji w przedsiębiorstwie oraz do podejmowania strategicznych decyzji.

W takiej interpretacji będziemy mieli do czynienia z warstwą przygotowania i przechowywania danych oraz z warstwą prezentacyjną (czasem jest używany skrót BI/DW od Business Intelligence / Data Warehouse).

Pozostałe 64% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 19/2019

Narzędzia IT SAP w analizie finansowej

Narzędzia IT SAP w analizie finansowej

Wyobraźmy sobie przedsiębiorstwo z oddziałami na całym świecie. Do tej pory do raportowania danych używano w nim narzędzia, którego kontrolowanie było utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. Na podstawie wprowadzanych do systemu danych obliczano m.in. rentowność firmy i premie dla danego oddziału. W takim przypadku podatność na manipulacje przy danych jest ogromna i stanowi realne zagrożenie. Aby je zminimalizować, potrzeba pełnej integracji systemów. Tylko one są w stanie zniwelować ryzyko ludzkiej pomyłki, nadużyć i opóźnień.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 19/2019

Analityka wspierająca kulturę etycznego biznesu. Case study z obszaru windykacji

Wszyscy interesariusze funkcjonujący na rynku windykacyjnym zainteresowani są stabilnością tej branży oraz jej funkcjonowaniem opartym na fundamentach zapewniających etykę oraz rozwój gospodarczy. Jak to osiągnąć?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama