Wizualizacja procesu w formie wykresu Gantta

Elżbieta Chylińska   Informacja Zarządcza 13/2018 Tylko on-line
CIRZ_224_28.jpg

Planowanie produkcji to istotny element w przedsiębiorstwie. Dobra organizacja i terminowość każdego z działów znacznie usprawniają pracę. W branży reklamowej, w szczycie sezonu, konieczne staje się nadzorowanie produkcji, tak aby utrzymać efektywność pracy na możliwie najwyższym poziomie. Tworząc wykres zadań dla danego procesu, w tym przypadku wykonania nadruku na zamówionym przez klienta towarze, można uporządkować pracę i zyskać kontrolę nad jego realizacją. W Excelu można zastosować wykres Gantta, który będzie czytelną wizualizacją pracy dla wszystkich pracowników.

Chcąc otrzymać wizualizację procesu w formie wykresu Gantta, należy przygotować tabelę, w której uwzględnione będą wszystkie zadania składające się na dostarczenie klientowi oznakowanej odzieży. Przypisujemy odpowiednio do poszczególnych zadań czas ich trwania oraz datę rozpoczęcia (rysunek 1).

Zaznaczamy dane tabeli, wstawiamy wykres Skumulowany słupkowy (Wstawianie -> Słupkowy -> Skumulowany słupkowy) (rysunek 2), z dwoma seriami: dzień rozpoczęcia, czas trwania oraz etykietami osi poziomej z kolumny zadania (rysunek 3).

W ten sposób otrzymujemy wykres słupkowy skumulowany (rysunek 4). Po odpowiedniej obróbce, którą omówię, wykres będzie miał docelowy wygląd wykresu Gantta.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

    Źródło: Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2018

Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy