Aktualizowanie raportów, w których informacje pochodzą z bazy SQL, wymaga cyklicznego odświeżania danych. Dane takie mogą pochodzić bezpośrednio z tabel, ale to polecenia SQL pozwalają zwracać już wstępnie lub końcowo przetworzone informacje pochodzące z kilku tabel jednocześnie. Aby przy każdej potrzebie aktualizacji wyeliminować konieczność tworzenia zapytania, istnieje możliwość trwałego utworzenia i przechowywania w bazie polecenia SQL w formie tzw. widoku.

Widoki oraz budowanie zapytań SQL za pomocą edytora graficznego

Czym jest widok

Widok to „wirtualna” tabela, która tworzona jest za pomocą zapytania SQL i z której można korzystać jak ze zwykłej tabeli – na widokach można wykonywać inne zapytania SQL (sięgając do danych z bazy, można odwołać się bezpośrednio do widoku i pobierać dane o wcześniej przygotowanej strukturze, tworzyć nowe zapytania lub widoki oparte na dowolnej kombinacji tabel i wcześniej utworzonych widoków, a tym samym projektować fragment bazy dostosowany konkretnie do potrzeb raportowania). Przy bardziej skomplikowanych procedurach lub dużej bazie wydajniej jest zbudować hurtownie danych lub kostki OLAP, ale w praktyce przy mniejszych bazach danych, także bazach popularnych systemów ERP dla małych i średnich firm, praca na widokach bardzo często jest wystarczająca.

Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Źródło: Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 9/2016

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Polecenie EXPLAIN w MySQL

Polecenie EXPLAIN w MySQL

Bazując na badaniu StackOverflow Developers Survey 20201, MySQL był w poprzednim roku najpopularniejszym silnikiem bazodanowym. Nawet jeżeli uznamy te wyniki za nie do końca reprezentatywne – w końcu może być grupa programistów, która nie ma czego szukać na platformie StackOverflow i będzie używała np. PostgreSQL – to widzimy, że MySQL ma wielu użytkowników. Oczywiście wynika to z jego popularności w całej rzeszy systemów webowych takich jak Wordpress, Prestashop, Magento czy wiele innych.

Czytaj więcej

Nie znam SQL i co teraz? Zainstaluję KNIME!

Nie znam SQL i co teraz? Zainstaluję KNIME!

Czy analityk powinien znać SQL, aby dobrze analizować dane u źródła? Nie musi. Z pewnością jest to pomocne, ale wystarczy opanować podstawową logikę tworzenia zapytań oraz zainstalować niezawodną aplikację KNIME, aby poradzić sobie bez znajomości tego języka.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama