Bazując na badaniu StackOverflow Developers Survey 20201, MySQL był w poprzednim roku najpopularniejszym silnikiem bazodanowym. Nawet jeżeli uznamy te wyniki za nie do końca reprezentatywne – w końcu może być grupa programistów, która nie ma czego szukać na platformie StackOverflow i będzie używała np. PostgreSQL – to widzimy, że MySQL ma wielu użytkowników. Oczywiście wynika to z jego popularności w całej rzeszy systemów webowych takich jak Wordpress, Prestashop, Magento czy wiele innych.

Polecenie EXPLAIN w MySQL

Widzimy, że jest bardzo prawdopodobne, że jeżeli masz styczność z aplikacjami webowymi w codziennej pracy, to gdzieś tam pod spodem używasz właśnie MySQL (lub jednego z popularnych forków jak MariaDB czy Percona).

W artykule przyjrzymy się jednemu specyficznemu elementowi, który może bardzo szybko pomóc nam w optymalizacji pracy naszej bazy danych.

MySQL – EXPLAIN – jak używać i jak czytać?

Dyrektywa EXPLAIN powoduje, że zamiast wykonywać zadane zapytanie, zostaną wyświetlone informacje na temat planu wykonania danego zapytania. Do wersji MySQL 5.6.3 możliwe było użycie EXPLAIN tylko do zapytań SELECT. Nowsze wersje MySQL wspierają dyrektywę EXPLAIN również z zapytaniami UPDATE, INSERT, REPLACE.

Jeżeli EXPLAIN jest dla was czymś nowym, ale słyszeliście o poleceniu DESCRIBE, to mam dobre wieści – są to synonimy i można używać ich zamiennie.

Częstym użyciem polecenia DESCRIBE jest wyciągnięcie danych o strukturze tabeli, na przykład:

Dzisiaj jednak zajmiemy się ciekawszym zastosowaniem EXPLAIN.

Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Nie znam SQL i co teraz? Zainstaluję KNIME!

Nie znam SQL i co teraz? Zainstaluję KNIME!

Czy analityk powinien znać SQL, aby dobrze analizować dane u źródła? Nie musi. Z pewnością jest to pomocne, ale wystarczy opanować podstawową logikę tworzenia zapytań oraz zainstalować niezawodną aplikację KNIME, aby poradzić sobie bez znajomości tego języka.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 18/2019

Jak graficznie przedstawiać dane – o budowie wykresów

Jak graficznie przedstawiać dane – o budowie wykresów

Wykresy są niezbędnym dodatkiem do informacji zarządczej. Prezentowanie danych w postaci wykresów pozwala w czytelny sposób pokazać dane liczbowe, dzięki czemu łatwiej zauważyć pewne zależności czy odchylenia.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama