Czy analityk powinien znać SQL, aby dobrze analizować dane u źródła? Nie musi. Z pewnością jest to pomocne, ale wystarczy opanować podstawową logikę tworzenia zapytań oraz zainstalować niezawodną aplikację KNIME, aby poradzić sobie bez znajomości tego języka.
Wykresy są niezbędnym dodatkiem do informacji zarządczej. Prezentowanie danych w postaci wykresów pozwala w czytelny sposób pokazać dane liczbowe, dzięki czemu łatwiej zauważyć pewne zależności czy odchylenia.
Wykresy mostowe (zwane też kaskadowymi lub schodkowymi) mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba pokazać części składowe wykresu w postaci „schodków”, dzięki czemu w czytelny sposób uwidacznia się kluczowe pozycje, mające największe znaczenie dla prezentowanych danych.
Tabele są podstawowym narzędziem w Excelu. Bez nich nie uda się żadne zestawienie ani analiza. Wszystko jedno, czy pracuje się w obszarze controllingu, finansów czy rachunkowości, dane zawsze układa się w tabelach. Warto zatem poświęcić kilka chwil, aby dane prezentowane w tabeli były przejrzyste i czytelne. Pierwszym krokiem jest odpowiednie sformatowanie liczb, które są podstawą każdej tabeli.
W Excelu trafiamy czasem na bardziej skomplikowane obliczenia, które wymagają operacji na tablicach danych, czyli tzw. formuły tablicowe. W tym artykule pokażemy kilka przykładów, kiedy mogą być użyteczne.
Od powstania pierwszej wersji arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel jest on wykorzystywany do pracy z dużymi zakresami danych, które można w przystępny sposób uporządkować, wzbogacić o niezbędne funkcje i formuły, a następnie poddać dogłębnej analizie. Rezultat końcowy można zwizualizować za pomocą wykresów, wykresów przebiegu w czasie czy formatowania warunkowego. Nikt jednak (poza niewieloma wyjątkami)...
Następna
strona
Tematy omawiane w poprzednich numerach:
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.