Minister finansów Tadeusz Kościński przekonywał w wywiadzie, że rząd nie planuje podwyższać podatków dla obywateli. Poinformował też, że wprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej na pewno nie nastąpi w tym roku.

Podatek handlowy pojawi się w 2021 r. Podwyższenia podatków dla obywateli nie będzie - zapewnia minister finansów

Nie ma teraz pomysłów, by zwiększać podatki dla obywateli – powiedział Kościński w wywiadzie udzielonym wp.pl. – Podatek od sprzedaży detalicznej wprowadzimy w przyszłym roku, zamiast w 2020 r. – dodał. Chodzi o podatek zwany potocznie handlowym, który mają płacić największe sieci handlowe.

Podatek handlowy. Spór Polski z KE

Przypomnijmy: rząd uchwalił ustawę o tym podatku w 2016 roku, ale Komisja Europejska wszczęła postępowanie w tej sprawie i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania. Uznała, że jego konstrukcja faworyzuje mniejsze sklepy, co mogło zostać uznane za pomoc publiczną. Rząd zaskarżył decyzje KE do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Po trzech latach TSUE uznał, że Komisja popełniła błąd.

Jednak KE złożyła odwołanie i spór dalej się toczy przed TSUE. Do czasu jego ostatecznego rozstrzygnięcia rząd wstrzymuje się przed wprowadzeniem podatku.

Zdaniem ministra Kościńskiego wielkie firmy powinny płacić podatki w Polsce, zamiast wyprowadzać je do rajów podatkowych, a pieniądze z podatków powinny trafiać do polskiej gospodarki i być przeznaczone np. na budowę dróg czy szpitali.

Minister o podatkach i e-deklaracjach

Minister mówił też w rozmowie, że należy rozważyć formę, w jakiej komunikowane są sposoby wydawania pieniędzy z podatków, na wzór trybu informowania o inwestycjach z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej.

Kościński powiedział, że MF ma już 97 proc. zeznań podatkowych PIT za 2019 r., a papierowe wersje rozliczeń będą spływały jeszcze ok. tydzień.

Deklaracje elektroniczne doskonale się sprawdziły – ocenił minister. – Mieliśmy w tym roku 18 mln 300 tys. zeznań cyfrowych. To nowy rekord – dwa miliony więcej, niż w zeszłym roku – poinformował.

Ujawnił też, że jego ministerstwo pracuje nad automatyzacją i cyfryzacją kolejnych aspektów swojej działalności.

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Źródło: www.businessinsider.com.pl

Zobacz również

Tekst otwarty nr 27/2021

Elektroniczny obieg dokumentów zabezpieczony blockchainem staje się standardem

Elektroniczny obieg dokumentów zabezpieczony blockchainem staje się standardem

Już prawie połowa spraw obsługiwanych przez administrację publiczną odbywa się poprzez elektroniczny obieg dokumentów. Niebawem elektroniczne dyplomy, zabezpieczone z użyciem blockchain, otrzymają też osoby kończące studia na Politechnice Świętokrzyskiej. Elektroniczny obieg dokumentów staje się także normą w przypadku firm, które korzystają m.in. z platformy opracowanej przez polski start-up. Bezpieczeństwo danych zawartych w dokumentach zapewnia w niej technologia łańcucha bloków.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 27/2021

Do końca czerwca Krajowy Plan Odbudowy powinien uzyskać zgodę Komisji Europejskiej

Do końca czerwca Krajowy Plan Odbudowy powinien uzyskać zgodę Komisji Europejskiej

W drugiej połowie tego roku krajową gospodarkę powinny realnie wesprzeć środki przewidziane na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Projekt tego dokumentu kilka dni temu trafił do konsultacji. Jego głównymi celami mają być m.in. wzmocnienie konkurencyjności i odbudowa polskiej gospodarki po pandemii, wsparcie ochrony zdrowia i zielonej transformacji. Do rozdysponowania będzie prawie 60 mld euro. – W najbliższych miesiącach będziemy obserwowali boom gospodarczy i rozwojowy, o ile uporamy się z pandemią – mówi wiceminister Waldemar Buda.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama