Minister finansów Tadeusz Kościński przekonywał w wywiadzie, że rząd nie planuje podwyższać podatków dla obywateli. Poinformował też, że wprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej na pewno nie nastąpi w tym roku.

Nie ma teraz pomysłów, by zwiększać podatki dla obywateli – powiedział Kościński w wywiadzie udzielonym wp.pl. – Podatek od sprzedaży detalicznej wprowadzimy w przyszłym roku, zamiast w 2020 r. – dodał. Chodzi o podatek zwany potocznie handlowym, który mają płacić największe sieci handlowe.

Podatek handlowy. Spór Polski z KE

Przypomnijmy: rząd uchwalił ustawę o tym podatku w 2016 roku, ale Komisja Europejska wszczęła postępowanie w tej sprawie i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania. Uznała, że jego konstrukcja faworyzuje mniejsze sklepy, co mogło zostać uznane za pomoc publiczną. Rząd zaskarżył decyzje KE do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Po trzech latach TSUE uznał, że Komisja popełniła błąd.

Jednak KE złożyła odwołanie i spór dalej się toczy przed TSUE. Do czasu jego ostatecznego rozstrzygnięcia rząd wstrzymuje się przed wprowadzeniem podatku.

Zdaniem ministra Kościńskiego wielkie firmy powinny płacić podatki w Polsce, zamiast wyprowadzać je do rajów podatkowych, a pieniądze z podatków powinny trafiać do polskiej gospodarki i być przeznaczone np. na budowę dróg czy szpitali.

Minister o podatkach i e-deklaracjach

Minister mówił też w rozmowie, że należy rozważyć formę, w jakiej komunikowane są sposoby wydawania pieniędzy z podatków, na wzór trybu informowania o inwestycjach z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej.

Kościński powiedział, że MF ma już 97 proc. zeznań podatkowych PIT za 2019 r., a papierowe wersje rozliczeń będą spływały jeszcze ok. tydzień.

Deklaracje elektroniczne doskonale się sprawdziły – ocenił minister. – Mieliśmy w tym roku 18 mln 300 tys. zeznań cyfrowych. To nowy rekord – dwa miliony więcej, niż w zeszłym roku – poinformował.

Ujawnił też, że jego ministerstwo pracuje nad automatyzacją i cyfryzacją kolejnych aspektów swojej działalności.

Źródło: www.businessinsider.com.pl

Zobacz również

Tekst otwarty nr 24/2020

Tajemnice Sand Hill Road. Zasady rządzące rynkiem venture capital, Scott Kupor

Poznaj myślenie inwestorów i zobacz, jak pozyskać venture capital. Przeczytaj książkę Scotta Kupora „Tajemnice Sand Hill Road. Zasady rządzące rynkiem venture capital”.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 24/2020

Człowiek, który rozszyfrował rynki finansowe. Jak Jim Simons wywołał rewolucję quantów, Gregory Zuckerman

Jim Simons to człowiek, który w 2018 roku uplasował się na 52. miejscu na liście najbogatszych ludzi świata. Jak tam dotarł? Dzięki matematyce!

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 24/2020

Miał być zrównoważony budżet. Przez koronawirusa będzie nawet 100 mld zł dziury

INFO_24_4.jpg

Plany rządu, by w 2020 roku budżet Polski był zrównoważony, zostały pogrzebane razem z epidemią koronawirusa. Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, czyli największego banku w Polsce uważa, że deficyt budżetu może wynieść nawet 60–100 mld zł.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama