Plany rządu, by w 2020 roku budżet Polski był zrównoważony, zostały pogrzebane razem z epidemią koronawirusa. Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, czyli największego banku w Polsce uważa, że deficyt budżetu może wynieść nawet 60–100 mld zł.

Miał być zrównoważony budżet. Przez koronawirusa będzie nawet 100 mld zł dziury

Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział, że nowelizacja tegorocznego budżetu czeka nas prawdopodobnie w drugiej połowie lipca. Przyznał, że deficytu nie da się uniknąć.

Piotr Bujak zauważa, że skala i dynamika obecnego kryzysu są na tyle duże, że szacunkom ubytku dochodów podatkowych w trakcie tego roku nadal towarzyszy znaczna niepewność. Dodaje jednak: – Przy założeniu, że najgorsze w obecnym kryzysie już za nami (w kwietniu), można jednak tworzyć nowy plan finansowy państwa na ten rok.

Plany rządu, by w 2020 roku budżet Polski był zrównoważony, zostały pogrzebane razem z epidemią koronawirusa. Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, czyli największego banku w Polsce uważa, że deficyt budżetu może wynieść nawet 60–100 mld zł.

Czeka nas więcej niż jedna nowelizacja?

Ekonomista szacuje, że całość nowych dodatkowych wydatków budżetowych w tym roku to ok. 30–50 mld zł. Drugie tyle to ubytek dochodów.

Łącznie tegoroczny deficyt budżetu państwa może więc wynieść 60–100 mld zł. Szeroki przedział szacunku odzwierciedla dużą niepewność rozwoju sytuacji gospodarczej i jej wpływu na finanse publiczne – podkreśla.

Jego zdaniem na obecnym etapie walki z epidemią nie wydają się potrzebne głębsze zmiany poza dostosowaniem do kryzysowej sytuacji. Na pytanie, jak ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia więcej niż jednej nowelizacji, odpowiedział zaś: – Jest to niezwykle trudne do oceny ze względu na naturę obecnego kryzysu, czyli jego związek z bardzo nieprzewidywalnym rozwojem sytuacji epidemicznej.

Źródło: www.businessinsider.com.pl

Zobacz również

Tekst otwarty nr 25/2020

11. Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG: Business Reimagined [20‑21.01.2021]

11. Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG: Business Reimagined [20-21.01.2021]

Jedenasta edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG nie bez powodu odbędzie się pod hasłem „Business Reimagined”. Pandemia zmieniła nie tylko otoczenie biznesowe i wpłynęła na kwestie organizacyjno-strategiczne w wielu firmach, ale także wymusiła zmianę formy kontaktów i interakcji. Po raz pierwszy Kongres odbędzie się wyłącznie w formule online i potrwa dwa dni, podczas których 25 ekspertów KPMG wygłosi 13 prelekcji.

Czytaj więcej

Ulgi na robotyzację i prototypy pobudzą innowacyjność polskich firm

Koronawirus obnażył słabości tych biznesów, które przez lata unikały cyfryzacji. Restrykcje pandemiczne okazały się najmniej dotkliwe dla tych firm, które przeszły proces transformacji cyfrowej i nie stroniły od rozwiązań automatyzujących pracę. Aby pomóc wyjść polskim firmom z kryzysu pandemicznego i poprawić innowacyjność rodzimego sektora technologicznego, Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów planuje wdrożyć ulgi podatkowe dla firm, które zainwestują w technologie automatyzujące oraz roboty.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama