Aktualności

INFO_15_02.jpg

Atak najlepszą obroną w cyberbezpieczeństwie. Symulacja ataku hakerów

Informacja Zarządcza 15/2018 Tekst otwarty

Zdecydowana większość polskich firm została dotknięta przez cyberprzestępczość. Całkowity koszt ataku na firmę z wykorzystaniem oprogramowania ransomware to koszt dla firmy średnio ponad 713 tys. dol. Do ataków można się jednak skutecznie przygotować. Dzięki symulacji ataku hakerskiego firmy mogą określić swoje słabe punkty, sprawdzić procedury i skutecznie zabezpieczyć się na przyszłość. Z usług hakerów pomagających wykryć luki i błędy w systemach korzystają nie tylko firmy, lecz także władze państwowe.

INFO_15_03.jpg

Nowe technologie zmienią rolę sprzedawcy. Z osoby podającej towar stanie się doradcą odpowiedzialnym za budowanie relacji

Informacja Zarządcza 15/2018 Tekst otwarty

W ciągu 10–20 lat prawie połowa wszystkich zawodów może zostać skomputeryzowana. Rozwój technologiczny nie pozbawi jednak ludzi pracy, ale zdecydowanie zmieni jej charakter. Dotyczy to także pracy w handlu. Wirtualne półki umożliwią klientom robienie zakupów za pomocą ekranu telewizora lub tabletu. Tym samym sprzedawca z osoby podającej towar stanie się bardziej doradcą odpowiedzialnym za budowanie relacji. Zwiększy się stopień interakcji pomiędzy sprzedawcą, klientem a daną marką.

INFO_15_04.jpg

Technologia wypiera sondaże. Polscy naukowcy dzięki zaawansowanej analizie danych mogą dokładniej prognozować wyniki wyborów

Informacja Zarządcza 15/2018 Tekst otwarty

Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego wykorzystują zaawansowaną analizę danych do prognozowania wyników wyborów, nastrojów społecznych czy trendów gospodarczych. W tym celu wyszukują i przetwarzają ogólnodostępne artykuły, wpisy na blogach i forach, a dzięki dużo większej próbie badawczej uzyskiwane przez nich wyniki są dokładniejsze nawet od oficjalnych sondaży czy prognoz. Ta metoda może również znaleźć zastosowanie w biznesie, m.in. do prognozowania rozwoju trendów technologicznych czy branż, w które warto inwestować.

MC_59_71.jpg

5. Forum Nowoczesnego Controllingu

Informacja Zarządcza 15/2018 Tekst otwarty

Czego oczekuje się od dzisiejszego controllingu? Tego, żeby podążał (i przede wszystkim nadążał) za zmianą, jaka ma miejsce w biznesie. Czego oczekuje się od controllera? Tego, żeby był elastyczny. Ta elastyczność często przesądza o jego miejscu i znaczeniu w strukturach firmy. Oczywiste jest więc, że nigdy wcześniej poszerzanie horyzontów nie było aż tak ważne.

INFO_14_02.jpg

Nadchodzi nowy trend w przemyśle

Maciej Lepczynski   Informacja Zarządcza 14/2018 Tekst otwarty
Cyfrowe odwzorowanie zarówno fizycznych i funkcjonalnych cech obiektu, jak i jego elementów konstrukcyjnych, wykorzystanych materiałów czy umiejscowienia okablowania, jest w budownictwie wykorzystywane już od dawna1. Gdy na znaczeniu zaczęła zyskiwać rozszerzona rzeczywistość (ang. augmented reality, AR), modelowanie informacji o budynku (ang. building information modeling) zyskało zupełnie nowy wymiar. Dziś zastosowanie tej technologii rozszerza się, a przykładem na to jest rodzący się w bólach, zupełnie nowy trend przemysłowy. Wirtualne odwzorowanie obiektów z placu budowy przenosi się do fabryk.
INFO_14_03.jpg

Asystent Google wkrótce w języku polskim

Informacja Zarządcza 14/2018 Tekst otwarty
Polski rynek coraz szybciej adaptuje najnowsze rozwiązania w zakresie nowych technologii. W Polsce, jako szóstym kraju na świecie, Google wprowadził usługę Android Pay. Obecnie testuje się polskojęzyczną wersję Asystenta Google – wirtualnego asystenta pozwalającego na komunikację z urządzeniem. W grudniu 2017 roku Amazon udostępnił w Polsce swojego asystenta – Alexę, choć jeszcze nie w języku polskim. Barierą dla polskojęzycznych asystentów głosowych jest trudność języka. Mimo to pierwsze tego typu rozwiązanie jest już dostępne w smartfonach na polskim rynku.
INFO_14_04.jpg

Inteligentne systemy wideokonferencyjne zniosą bariery językowe

Informacja Zarządcza 14/2018 Tekst otwarty
Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną, jeśli ma taką możliwość. Podjęcie takiej decyzji ułatwiają najnowsze technologie, dzięki którym sprawna praca w domu może w większości nie różnić się od wizyt w biurze. Jednym z ważniejszych narzędzi są systemy wideokonferencyjne. Z aplikacji takich jak FaceTime czy Skype korzystają coraz chętniej nie tylko zwykli użytkownicy, lecz także pracownicy. Przyszłością tego typu rozwiązań są narzędzia neurolingwistyczne, pozwalające na tłumaczenie rozmów w czasie rzeczywistym, a także sztuczna inteligencja, która pozwoli np. na rozpoznawanie twarzy i tworzenie automatycznej transkrypcji.
13_INFO_03.jpg

SMS-y sposobem na aktualizację baz danych zgodnych z RODO

Informacja Zarządcza 13/2018 Tekst otwarty

Już 25 maja czeka nas nowa rzeczywistość w zakresie ochrony danych osobowych. W życie wejdzie unijna dyrektywa RODO, która oznacza największą od 21 lat zmianę w przepisach dotyczących danych osobowych. W praktyce, wprowadzenie tego rozporządzenia pociągnie za sobą potrzebę utworzenia lub w najlepszym przypadku zaktualizowania istniejących baz danych, włącznie z uzyskaniem nowych zgód. przypadku dużych baz danych zgody na przetwarzanie danych osobowych firmy mogą pozyskiwać np. za pomocą masowej wysyłki SMS-ów.

Informacja Zarządcza patronem medialnym wydarzenia Fintech&Insutrech Digital Congress

Informacja Zarządcza 13/2018 Tekst otwarty

Krajowe sektory FinTech oraz InsurTech dynamicznie się rozwijają. Polskie firmy stają się atrakcyjnymi partnerami biznesowymi na arenie międzynarodowej. Jakie są aktualne trendy światowego rynku? 10 i 11 maja podczas wiosennej edycji FinTech & InsurTech Digital Congress światowi eksperci będą rozmawiać na temat przyszłości sektora finansów i ubezpieczeń. Redakcja „Informacji Zarządczej” objęła patronat medialny nad tegorocznym wydarzeniem FinTech & InsurTech Digital Congress. Do zobaczenia 10 i 11 maja 2018 r. w Warszawie.

Archiwum

Polecamy