Aktualności

13_INFO_03.jpg

SMS-y sposobem na aktualizację baz danych zgodnych z RODO

Informacja Zarządcza 13/2018 Tekst otwarty

Już 25 maja czeka nas nowa rzeczywistość w zakresie ochrony danych osobowych. W życie wejdzie unijna dyrektywa RODO, która oznacza największą od 21 lat zmianę w przepisach dotyczących danych osobowych. W praktyce, wprowadzenie tego rozporządzenia pociągnie za sobą potrzebę utworzenia lub w najlepszym przypadku zaktualizowania istniejących baz danych, włącznie z uzyskaniem nowych zgód. przypadku dużych baz danych zgody na przetwarzanie danych osobowych firmy mogą pozyskiwać np. za pomocą masowej wysyłki SMS-ów.

Informacja Zarządcza patronem medialnym wydarzenia Fintech&Insutrech Digital Congress

Informacja Zarządcza 13/2018 Tekst otwarty

Krajowe sektory FinTech oraz InsurTech dynamicznie się rozwijają. Polskie firmy stają się atrakcyjnymi partnerami biznesowymi na arenie międzynarodowej. Jakie są aktualne trendy światowego rynku? 10 i 11 maja podczas wiosennej edycji FinTech & InsurTech Digital Congress światowi eksperci będą rozmawiać na temat przyszłości sektora finansów i ubezpieczeń. Redakcja „Informacji Zarządczej” objęła patronat medialny nad tegorocznym wydarzeniem FinTech & InsurTech Digital Congress. Do zobaczenia 10 i 11 maja 2018 r. w Warszawie.

Excel narzędzia w zarządzaniu

13_INFO_05.jpg

Ciemna strona VBA czyli makro na usługach cyberprzestępców

Każdego dnia jesteśmy zasypywani dziesiątkami, a nawet setkami wiadomości e-mail. Wydaje nam się normalnym postępowaniem to, że w pierwszej kolejności zajmujemy się rzeczami ważnymi i pilnymi. Dlatego najczęściej otwieramy otrzymaną wiadomość i pobieżnie przeglądamy jej treść. Następnie klikamy w załączony plik, bo przecież w nim musi być cenna informacja, skoro ktoś nam go przesłał. Niestety, okazuje się, że Word lub Excel znów „przeszkadza” w pracy, blokując zawartość załącznika. Nie zastanawiając się ani sekundy, klikamy, co trzeba, aby zobaczyć, co tak naprawdę jest w pliku. Ku naszemu zaskoczeniu załącznik działa prawidłowo, bo przecież nic nie wyświetla. Problem w tym, że działa i właśnie staliśmy się kolejną ofiarą cyberataku, którego celem jest kradzież danych lub przejęcie kontroli nad naszym komputerem…

13_INFO_09.jpg

VBA jako obiektowy język programowania

Każdy, kto popracuje dłużej z Excelem, natknie się na informacje o makrach, czyli języku programowania VBA (Visual Basic for Applications). Jest to język programowania stosowany w aplikacjach Microsoftu (m.in. Excel, Word, Access, PowerPoint), który działa niejako za kulisami tych aplikacji i umożliwia m.in. automatyzację wielu czynności. W tym artykule omówiona zostanie dokładniej jedna jego cecha, a mianowicie co znaczy, że jest to obiektowy język programowania.

13_INFO_13.jpg

Power Query – pobieranie i przekształcanie danych w Excelu bez VBA

Istnieje wiele różnych podejść do przygotowania danych do raportów w Excelu, a każdy użytkownik radzi sobie tak, jak potrafi. Są więc użytkownicy, którzy przygotowują dane metodą kopiuj–wklej. Są i tacy, którzy tworzą, kopiując tylko formuły. Najwybitniejsi proces częściowo zautomatyzowali z użyciem VBA. W artykule z kolei pokazujemy, jak można pobierać i przekształcać dane bez korzystania z VBA.

Wykres pociskowy w Excelu - wizualizacja kluczowych wskaźników efektywności

Zarządzanie przedsiębiorstwem jest nie lada wyzwaniem. Do podejmowania codziennych, operacyjnych decyzji wystarczy doświadczenie czy też intuicja menedżerska. Jednak jeśli chodzi o decyzje strategiczne, mające wpływ na dalszy rozwój firmy, potrzebne już są raporty. Istotnym elementem są między innymi wskaźniki KPI (ang. Key Performance Indicators). Wybranych pięć wskaźników przedstawionych zostanie na wykresie w formie graficznej, który będzie idealny do wstawienia do dashboardu, zwanego również kokpitem menedżerskim.

13_INFO_24.jpg

Funkcje służące do oceny dłużnych papierów wartościowych

Racjonalne inwestowanie w dłużne papiery wartościowe wymaga umiejętności wyznaczenia spodziewanej rentowności z tytułu ich zakupu. W momencie podejmowania decyzji zarówno o zakupie, jak i sprzedaży papieru wartościowego o charakterze dłużnym należy określić jego rentowność, opierając się na informacjach dotyczących prognozowanych przyszłych przepływów z tytułu posiadania tego papieru. Znając rentowność papieru wartościowego, można określić, czy jego cena jest odpowiednia i na tej podstawie dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty.

CIRZ_223_29.jpg

Raportowanie wyników sprzedaży z wykorzystaniem tabel przestawnych – studium przypadku

Elżbieta Chylińska   Informacja Zarządcza 13/2018 Tylko on-line

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że bieżąca analiza sprzedaży stanowi podstawę dobrze prosperującego biznesu – tak w małej, jak i dużej firmie. Małe przedsiębiorstwo poradzi sobie z analizą sprzedawanego asortymentu znacznie szybciej. Prawdopodobnie nawet nie korzystając z pomocy analityka, jego właściciele wiedzą doskonale, co im najszybciej „schodzi”. W dużych firmach potrzebne są natomiast stały nadzór oraz analiza danych, aby poziom sprzedaży utrzymywać na odpowiednim poziomie. Najlepsze do stworzenia takich cyklicznych zestawień w Excelu będą tabele przestawne, które pozwolą szybko uporządkować dane.

Procesy w firmie

13_INFO_30.jpg

Prognozowanie w Tableau i Alteryx, czyli jak prognozować dane w czasie bez znajomości programowania i zaawansowanej wiedzy statystycznej

Wiele decyzji biznesowych dotyczących planowania, kupna, sprzedaży czy zatrudnienia wymaga znajomości prognoz. W większej skali prognozowanie automatyczne w takich przypadkach, jak planowanie zapotrzebowania/dostaw produktów czy prognozowanie zużycia energii jest bardzo atrakcyjną kosztowo metodą planowania.

Bazy danych

CIRZ_224_28.jpg

Wizualizacja procesu w formie wykresu Gantta

Elżbieta Chylińska   Informacja Zarządcza 13/2018 Tylko on-line

Planowanie produkcji to istotny element w przedsiębiorstwie. Dobra organizacja i terminowość każdego z działów znacznie usprawniają pracę. W branży reklamowej, w szczycie sezonu, konieczne staje się nadzorowanie produkcji, tak aby utrzymać efektywność pracy na możliwie najwyższym poziomie. Tworząc wykres zadań dla danego procesu, w tym przypadku wykonania nadruku na zamówionym przez klienta towarze, można uporządkować pracę i zyskać kontrolę nad jego realizacją. W Excelu można zastosować wykres Gantta, który będzie czytelną wizualizacją pracy dla wszystkich pracowników.

Platformy BI i BigData

CIRZ_224_19.jpg

Sprzedaż oparta na danych

Grzegorz Kubera   Informacja Zarządcza 13/2018 Tylko on-line

Dzięki Big Data działania sprzedażowe i marketingowe coraz częściej przestają być „sztuką”, a stają się „nauką”. Specjaliści, chcąc pozyskiwać klientów i poprawiać wyniki sprzedaży, polegają na danych, aby testować, mierzyć i poprawiać swoje strategie. W jaki sposób działania związane z gromadzeniem, przetwarzaniem i analizowaniem danych pomagają w biznesie?

Prezentacja i wizualizacja inf. zarządczej

Poznaj Power BI i wprowadź rewolucję w procesie raportowania

Narzędzia Business Intelligence od jakiegoś czasu robią furorę wśród analityków. Nie ma co się dziwić – bazy danych i arkusze kalkulacyjne przestały wystarczać. Danych jest coraz więcej i niezbędne stają się programy, które umożliwią ich szybkie przetworzenie i wizualizację. Microsoft dołączył do tego wyścigu, tworząc narzędzie dające możliwość pobierania, analizowania i wizualizacji danych z wielu różnych źródeł, pod nazwą Power BI. Mnogość źródeł danych ma szczególnie duże znaczenie dla działów finansów i kontrolingu, w których danych i systemów jest sporo.

CIRZ_224_36.jpg

Sztuka szybkiego rozumienia informacji (nie tylko zarządczej) wg IBCS®

Piotr Biliński   Informacja Zarządcza 13/2018 Tylko on-line

Otrzymałeś właśnie kolejny raport – kilkanaście albo kilkadziesiąt stron. Czytasz strona po stronie, co chwilę zerkasz do przeglądanego parę minut wcześniej materiału, żeby sprawdzić bądź porównać dane w tabelkach lub na wykresach? A może siedzisz w sali konferencyjnej i skupiasz się na zawartości slajdów? Slajd po slajdzie przewijają się zdania, tabele, wykresy… Po pięciu minutach jeszcze kojarzysz, co przedstawiały pierwsze slajdy, po dziesięciu skupiasz się, żeby pamiętać o czym była mowa minutę i slajd wcześniej. Kiedy mija piętnaście minut, powieki stają się coraz cięższe, więc twoją uwagę pochłania plama na ścianie, dzięki której oczy są ciągle otwarte, a twoją myślą przewodnią jest zdanie: „I tak dostanę prezentację na maila i wtedy przejrzę jeszcze raz”, czyli poświęcisz na nią czas razy dwa. Stać cię na to?

MC_57_58.jpg

Szybka analiza utraconych klientów w Tableau

Sebastian Wareluk   Informacja Zarządcza 13/2018 Tylko on-line

Tworząc dowolny raport w narzędziu Business Intelligence, pokazujemy na dashboardzie bieżące wyniki, wyniki z poprzednich okresów rozliczeniowych, rentowność, zyski i inne KPI istotne dla naszego biznesu. Jeśli przygotowałeś raport, z którego wynika, że firma ma złe wyniki, to oczywiste jest to, że powinieneś być przygotowany na pytanie: Co możemy zrobić, żeby je poprawić?

Analiza struktury klientów z wykorzystaniem wykresu Tableau: Treemap

Przemysław Piotrowski   Informacja Zarządcza 13/2018 Tylko on-line

W niniejszym artykule będziemy się poruszać w obszarze wizualizacji struktury klientów. Zajmiemy się zatem nie tyle metodami tworzenia segmentów klientów, co wykorzystaniem grafiki dla prostej prezentacji grup klientów z zachowaniem kilku wymiarów informacji. Przedmiotem prezentacji będzie oferowany przez Tableau Treemap.

Triki i sztuczki w Excelu

Archiwum

Polecamy