BPMN uniwersalnym językiem biznesu ogólne spojrzenie na model

INFO_08_27.jpg

Jedną z najważniejszych kwestii we współczesnym świecie biznesu jest komunikacja. Zapewnienie odpowiedniej przejrzystości przekazu jest zatem kluczowe. Autorzy serii publikacji chcą pokazać czytelnikowi, jak notacja Business Process Modeling Notation (BPMN) spełnia ten warunek. Użyteczność tej metody zapisu przebiegu procesów rośnie wraz z wykorzystaniem narzędzi informatycznych.

Niniejszy artykuł jest pierwszym w serii przybliżającym zapis rzeczywistości biznesowej, który pozwala nie tylko w sposób czytelny i łatwy do zrozumienia ją przedstawić odbiorcy, ale przy okazji daje możliwość analizy poprzez symulację. Autorzy od samego początku będą podkreślać tę możliwość, gdyż wyróżnia się ona znacząco na tle pozostałych celów, jakie osiąga się przez takie działania. Do tych pozostałych – oczywistych – należą dokumentacja procesów, źródło informacji dla pracowników o sposobie wykonania zadań, sposób informowania interesariuszy zewnętrznych o przebiegu procesów ich obsługi, elementarz dla nowo przyjmowanych pracowników.

Punktem wyjścia do przedstawienia wspomnianych zagadnień będzie model procesu analizy jakości syropu w wiodącym koncernie farmaceutycznym. Proces ten będzie tłem dla całego cyklu artykułów wprowadzających do tematyki modelowania. Autorzy długo wahali się, czy prezentować idee i techniki związane z modelowaniem procesów w notacji BPMN ver. 2 na konkretnym case study, czy może próbować to zobrazować na abstrakcyjnym przykładzie. Jednak za wyborem tego pierwszego sposobu, czyli zastosowania konkretnego nazwanego procesu dotyczącego określonej sytuacji, przemawia łatwość zrozumienia. Czytelnikowi zaś autorzy pozostawiają próbę przełożenia przedstawianych zagadnień na swoją praktykę.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum