Platformy BI i BigData

INFO_9_strona_26.jpg

Jak planować płynność, żeby utrzymać firmę w dobrej kondycji

Nic tak szybko nie niszczy dobrego imienia spółki jak nieregulowanie w terminie własnych zobowiązań. Stąd już tylko krok do złożenia przez któregoś z bardziej niecierpliwych wierzycieli wniosku o upadłość. To dlatego tak ważne jest zarządzanie płynnością w każdej firmie. I to zarówno w wymiarze operacyjnym, jak i strategicznym.

INFO_9_strona_31.jpg

Budżetowanie w SAP

Okres powakacyjny to w większości przedsiębiorstw czas, kiedy rozpoczyna się intensywny proces budżetowania. Oczywiście tworzenie planu na przyszły rok to zadanie nie tylko działów finansowo-księgowych, ale każdej komórki w organizacji. Jednakże całość jest koordynowana i spinana przez działy wspierające gremia decyzyjne informacją zarządczą i dlatego tym ważniejsze jest, by należycie wykorzystywać w tym procesie dostępne narzędzia, a zwłaszcza systemy ERP.

INFO_9_strona_35.jpg

KNIME ANALYTICS PLATFORM - przygotowanie danych do analizy - operacje na wierszach i węzłach

W niniejszej, czwartej części cyklu na temat platformy analitycznej KNIME kontynuujemy temat przygotowania danych do analizy. We wcześniejszym numerze przedstawiliśmy najczęściej używane węzły do wykonywania przekształceń w kolumnach, tj. grupowanie, konwersja, zamiana wartości, filtrowanie, dzielenie, łączenie oraz transformowanie danych. Tym razem zbadamy zakres dostępnych operatorów (węzłów) z kategorii manipulowania danymi w wymiarach reprezentujących wiersze i całe tabele.

FiC_50_08.jpg

Kluczowe czynniki sukcesu wdrożenia systemu ERP

Jacek Paszek   Informacja Zarządcza 9/2017 Tylko on-line

Oprogramowanie ERP ma pomóc firmie usprawnić jej operacje, jednak może je także skomplikować, jeśli w wyniku błędnych decyzji w czasie wdrożenia nowy system nie spełni oczekiwań użytkowników. Musimy zaangażować pracowników we współpracę z kadrą menedżerską i z dostawcą systemu, żeby firma otrzymała praktyczne oprogramowanie, zwiększające efektywność jej procesów biznesowych.

INFO_08_45.jpg

KNIME Analytics Platform – przygotowanie danych do analizy

W poprzednim numerze IZ poznaliśmy sposoby wczytywania danych do KNIME. Możliwości jest sporo, ale proces eksploracji danych można rozpocząć nawet od przeciągnięcia dowolnej liczby plików z danymi (np. xlsx, csv) do przestrzeni workflow i dostosowania opcji odczytu w konfiguracji węzła. Zwykle na tym etapie mamy do czynienia z danymi z różnych źródeł o niezależnej strukturze, z brakującymi lub błędnymi wartościami.

KNIME Analytics Platform – wczytywanie danych z plików .txt, .csv, .xls

W poprzednim numerze znajduje się wstępny tekst na temat platformy analitycznej KNIME. Omówiliśmy w nim proces instalacji, pierwsze uruchomienie i główne elementy interfejsu. Tym razem zajmiemy się źródłami danych, zbadamy możliwości, poznamy sposoby wczytywania danych. Jeśli nie wiesz, czym jest KNIME, to wyobraź sobie narzędzie, które w intuicyjny sposób pomaga odkryć potencjał ukryty w danych, oferuje ogromne możliwości oraz dostępne jest bezpłatnie na otwartej licencji (GPL).

INFO_07_44.jpg

Przegląd aplikacji mobilnych dla menedżerów finansowych

Coraz częściej wykorzystujemy aplikacje mobilne. Robią to zarówno konsumenci, jak i firmy. Przedstawiamy dane i trendy, jak również polecane aplikacje, z których możemy korzystać na co dzień. Ułatwiają wiele czynności i oszczędzają czas. Za sprawą technologii bankowość i finanse stają się coraz łatwiejsze w zarządzaniu. Już od lat coraz rzadziej zdarza się, że musimy wybrać się do banku, aby przeprowadzić jakąś operację finansową – wszystkie zadania zrealizujemy przez Internet.

KNIME Analytics Platform – oprogramowanie do statystycznej analizy danych

W jednym z wcześniejszych numerów magazynu omówione zostały wartość informacji oraz fakt, że we współczesnym biznesie wygrywa ten, kto odpowiednio spożytkuje wiedzę ukrytą w danych. Istnieje wiele narzędzi wykorzystywanych w procesie odkrywania wiedzy z danych, m.in. języki programowania R, Java, Python czy też aplikacje, tj. SAS, SPSS. Niemniej jednak, wchodząc po raz pierwszy w rolę badacza danych (ang. data scientist), warto zainteresować się platformą analityczną KNIME. Powody są proste. Narzędzie oferuje potężne możliwości, jednocześnie jest intuicyjne, ciągle rozwijane i dostępne w wersji bezpłatnej1.

Łączenie tabel i tworzenie kwerend w SAP-ie

Jak powszechnie wiadomo, najpopularniejszy system ERP wykorzystywany przez średnie i duże przedsiębiorstwa oparty jest na tabelach i strukturach. Bardzo przydaje się zatem umiejętność odszukania tabeli źródłowej poszczególnych pól oraz znajdowania powiązań pomiędzy tabelami. Jest to tym bardziej istotne, że niezwykle często się zdarza, iż potrzebne nam informacje zawarte są w dwóch różnych tabelach.

Archiwum