Platformy BI i BigData

INFO_9_strona_26.jpg

Jak planować płynność, żeby utrzymać firmę w dobrej kondycji

Nic tak szybko nie niszczy dobrego imienia spółki jak nieregulowanie w terminie własnych zobowiązań. Stąd już tylko krok do złożenia przez któregoś z bardziej niecierpliwych wierzycieli wniosku o upadłość. To dlatego tak ważne jest zarządzanie płynnością w każdej firmie. I to zarówno w wymiarze operacyjnym, jak i strategicznym.

INFO_9_strona_31.jpg

Budżetowanie w SAP

Okres powakacyjny to w większości przedsiębiorstw czas, kiedy rozpoczyna się intensywny proces budżetowania. Oczywiście tworzenie planu na przyszły rok to zadanie nie tylko działów finansowo-księgowych, ale każdej komórki w organizacji. Jednakże całość jest koordynowana i spinana przez działy wspierające gremia decyzyjne informacją zarządczą i dlatego tym ważniejsze jest, by należycie wykorzystywać w tym procesie dostępne narzędzia, a zwłaszcza systemy ERP.

INFO_9_strona_35.jpg

KNIME ANALYTICS PLATFORM - przygotowanie danych do analizy - operacje na wierszach i węzłach

W niniejszej, czwartej części cyklu na temat platformy analitycznej KNIME kontynuujemy temat przygotowania danych do analizy. We wcześniejszym numerze przedstawiliśmy najczęściej używane węzły do wykonywania przekształceń w kolumnach, tj. grupowanie, konwersja, zamiana wartości, filtrowanie, dzielenie, łączenie oraz transformowanie danych. Tym razem zbadamy zakres dostępnych operatorów (węzłów) z kategorii manipulowania danymi w wymiarach reprezentujących wiersze i całe tabele.

FiC_50_08.jpg

Kluczowe czynniki sukcesu wdrożenia systemu ERP

Jacek Paszek   Informacja Zarządcza 9/2017 Tylko on-line

Oprogramowanie ERP ma pomóc firmie usprawnić jej operacje, jednak może je także skomplikować, jeśli w wyniku błędnych decyzji w czasie wdrożenia nowy system nie spełni oczekiwań użytkowników. Musimy zaangażować pracowników we współpracę z kadrą menedżerską i z dostawcą systemu, żeby firma otrzymała praktyczne oprogramowanie, zwiększające efektywność jej procesów biznesowych.

INFO_08_45.jpg

KNIME Analytics Platform – przygotowanie danych do analizy

W poprzednim numerze IZ poznaliśmy sposoby wczytywania danych do KNIME. Możliwości jest sporo, ale proces eksploracji danych można rozpocząć nawet od przeciągnięcia dowolnej liczby plików z danymi (np. xlsx, csv) do przestrzeni workflow i dostosowania opcji odczytu w konfiguracji węzła. Zwykle na tym etapie mamy do czynienia z danymi z różnych źródeł o niezależnej strukturze, z brakującymi lub błędnymi wartościami.

KNIME Analytics Platform – wczytywanie danych z plików .txt, .csv, .xls

W poprzednim numerze znajduje się wstępny tekst na temat platformy analitycznej KNIME. Omówiliśmy w nim proces instalacji, pierwsze uruchomienie i główne elementy interfejsu. Tym razem zajmiemy się źródłami danych, zbadamy możliwości, poznamy sposoby wczytywania danych. Jeśli nie wiesz, czym jest KNIME, to wyobraź sobie narzędzie, które w intuicyjny sposób pomaga odkryć potencjał ukryty w danych, oferuje ogromne możliwości oraz dostępne jest bezpłatnie na otwartej licencji (GPL).

INFO_07_44.jpg

Przegląd aplikacji mobilnych dla menedżerów finansowych

Coraz częściej wykorzystujemy aplikacje mobilne. Robią to zarówno konsumenci, jak i firmy. Przedstawiamy dane i trendy, jak również polecane aplikacje, z których możemy korzystać na co dzień. Ułatwiają wiele czynności i oszczędzają czas. Za sprawą technologii bankowość i finanse stają się coraz łatwiejsze w zarządzaniu. Już od lat coraz rzadziej zdarza się, że musimy wybrać się do banku, aby przeprowadzić jakąś operację finansową – wszystkie zadania zrealizujemy przez Internet.

KNIME Analytics Platform – oprogramowanie do statystycznej analizy danych

W jednym z wcześniejszych numerów magazynu omówione zostały wartość informacji oraz fakt, że we współczesnym biznesie wygrywa ten, kto odpowiednio spożytkuje wiedzę ukrytą w danych. Istnieje wiele narzędzi wykorzystywanych w procesie odkrywania wiedzy z danych, m.in. języki programowania R, Java, Python czy też aplikacje, tj. SAS, SPSS. Niemniej jednak, wchodząc po raz pierwszy w rolę badacza danych (ang. data scientist), warto zainteresować się platformą analityczną KNIME. Powody są proste. Narzędzie oferuje potężne możliwości, jednocześnie jest intuicyjne, ciągle rozwijane i dostępne w wersji bezpłatnej1.

Archiwum