Aktualności

info_11_02.png

Chmura usprawnia analitykę biznesową

Przyspieszający proces cyfrowej transformacji sprawia, że firmy praktycznie w każdej branży rokrocznie generują coraz więcej danych. O uzyskaniu przewagi biznesowej decyduje dziś nie tylko zdolność organizacji do zagwarantowania wysokiej dostępności danych, ale także do wykorzystania ukrytego w nich potencjału. Dlatego firmy coraz częściej decydują się sięgnąć po rozwiązania do analizy danych bardziej zaawansowane niż arkusz kalkulacyjny. Małe i średnie organizacje mogą skorzystać np. z analityki biznesowej opartej na chmurze. Jakie argumenty skłaniają je do wdrożenia takich rozwiązań?

info_11_04.jpg

Lawinowo przybywa użytkowników bankowości mobilnej

Liczba użytkowników bankowości mobilnej w Polsce przekroczyła już 9 mln. Stale rośnie liczba osób, które regularnie logują się do swojego konta w banku za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Liderem w tym segmencie jest PKO Bank Polski, w którym liczba aktywnych aplikacji mobilnych IKO przekroczyła 2 mln. Co tydzień przybywa 40 tys. nowych aplikacji, a tylko w 2017 roku klienci banku dokonali za pomocą IKO ok. 32 mln transakcji.

INFO_10_str_2.jpg

Trzy czwarte Polaków korzystających z bankowości mobilnej nie wyobraża sobie bez niej życia

Informacja Zarządcza 10/2017 Tekst otwarty

Polacy polubili bankowość mobilną. Ponad połowa badanych twierdzi, że w przyszłości to będzie ich główny sposób kontaktu z bankiem. Przyczyniają się do tego wygoda, bezpieczeństwo mobilnych aplikacji i powszechność smartfonów z dostępem do Internetu. Za pomocą telefonu konsumenci najczęściej robią przelewy, sprawdzają stan swojego konta czy historię transakcji oraz płacą za zakupy

INFO_9_strona_02.jpg

HR wyposażony w twarde dane dzięki systemom ERP. Najwięcej firm analizuje oceny pracownicze, najmniej sprawdza efektywność zarządzania czasem pracy.

Informacja Zarządcza 9/2017 Tekst otwarty

Zarządzanie zasobami ludzkimi „na miękko” jest utożsamiane z niską efektywnością. Działy HR zwracają więc coraz baczniej uwagę na mierzalne dane o pracownikach, które można uzyskać dzięki wdrożeniu nowoczesnych narzędzi IT. Zdobyte w ten sposób informacje mogą być przekuwane w konkretne rekomendacje dla biznesu. Raport Antal i Macrologic pokazuje, że najwięcej pracy czeka HR-owców w obszarach: adaptacji nowych pracowników, szkoleń i zarządzania czasem pracy. Tu analizy prowadzone są najrzadziej.

INFO_9_strona_04.jpg

Wnajem pracowników coraz popularniejszy w sektorze IT

Informacja Zarządcza 9/2017 Tekst otwarty

Body leasing, czyli wynajem pracowników, z którymi został zawarty stosunek pracy na rzecz innych podmiotów, staje się coraz popularniejszy w IT. Dzięki tej formie współpracy znacząco spada koszt całego projektu i ryzyko z nim związane. Z body leasingu od kilku lat korzysta sektor prywatny, ale przekonują się do niego także urzędy publiczne. Dla pracowników ta formuła współpracy oznacza zwykle zarobki wyższe o 30–40%.

info_8_filmy_tel.jpg

Filmy oglądamy coraz częściej na małym ekranie. To wyzwanie dla operatorów komórkowych

Informacja Zarządcza 8/2017 Tekst otwarty

Popularność treści wideo w Internecie rośnie w ekspresowym tempie. Wideo odpowiada za 45 % ruchu w sieci, a sam YouTube za 30 % – podkreślają przedstawiciele T-Mobile. Blisko 60 % widzów konsumuje te treści na urządzeniach mobilnych. Rosnąca popularność wideo to wyzwanie dla operatorów sieci komórkowych. T-Mobile odpowiada na nie ofertą Supernet Video. Dzięki niej użytkownicy nie będą musieli się martwić o transfer danych podczas streamingu w popularnych serwisach wideo.

info_8_erp.jpg

Jak, ucząc się na błędach innych, dobrze wybrać i wdrożyć system ERP?

Informacja Zarządcza 8/2017 Tekst otwarty

W ostatnich dniach pojawiły się informacje o słabych wynikach finansowych jednego z potentatów branży odzieżowej. W wydanym oświadczeniu spółka przekazała, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy są błędy w działaniu uruchomionego niedawno systemu ERP. Według p.o. prezesa spółki, błędy w oprogramowaniu kosztowały niemal 10 mln zł. Czy ten przykład oznacza, że systemy ERP są mało efektywne? Oczywiście, że nie, ale przy okazji wdrożenia systemu należy zwrócić uwagę na kilka elementów.

 

INFO_07_02.jpg

Festiwal Controllingu i Finansów

Anna Trzop   Informacja Zarządcza 7/2017 Tekst otwarty

W dniach 29–30 marca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyła się szósta edycja Festiwalu Controllingu i Finansów, organizowanego rokrocznie przez Koło Naukowe Controllingu i Finansów, działające przy Katedrze Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw. Zainteresował on wiele osób pasjonujących się zagadnieniami związanymi z działalnością Koła, co potwierdziła przede wszystkim frekwencja na wykładach oraz szkoleniach. Szczególnym wyróżnieniem jest fakt, iż patronat nad wydarzeniem objął rektor uczelni – prof. dr hab. inż. Andrzej Chochół z UE oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów.

Ubezpieczyciele wprowadzają aplikacje z geolokalizacją

Informacja Zarządcza 7/2017 Tekst otwarty

Z assistance samochodowego, które zapewnia pomoc w razie wypadku lub awarii auta, skorzystało w ubiegłym roku ponad 1,2 mln kierowców. Coraz większe zainteresowanie usługami pomocowymi skłania ubezpieczycieli do inwestycji w nowe rozwiązania technologiczne. Na rynku pojawiają się narzędzia, które mają usprawnić i przyspieszyć cały proces. Przykładem jest aplikacja z geolokalizacją, która wskazuje pomocy drogowej dokładne miejsce awarii, a klientowi pozwala śledzić czas, w jakim czasie pomoc się pojawi.

Zarządzanie skoncentrowane na procesach przynosi wiele profitów

Informacja Zarządcza 6/2017 Tekst otwarty

Wśród najważniejszych korzyści, jakie wynikają z wdrożenia zarządzania procesowego polscy menedżerowie wymieniają podniesienie jakości oferowanych produktów i usług oraz zwiększenie wydajności i szybkości działania przedsiębiorstw. Jednocześnie wszystkie firmy, które zdecydowały się na taki model zarządzania, wskazują na osiągnięcie większej sprawności biznesowej i wzrost generowanych zysków. Takie wnioski płyną z badania zrealizowanego dla Macrologic SA przez ICAN Research i magazyn „Harvard Business Review Polska”.

Archiwum